اخذ مجوز و پایان کار

اخذ مجوز و پایان کار

پروانه ساختمان یا جواز ساختمان یک پرونده رسمی از سوی شهرداری می‌باشد که به مالک یا پیمانکار اجازه می‌دهد تا پروژه نوسازی و ساخت‌وساز یا بازسازی را طبق ضوابط و قانون مشخص شروع کرده و ادامه دهد.

هرگونه عملیات ساخت‌وساز بدون صدور پروانه ساختمان غیرقانونی بوده و توسط مراجع نظارت بر ساختمان متوقف خواهد شد. این استانداردها حصول اطمینان از ایمنی سازندگان و ساکنان ساختمان در نظر گرفته‌شده است.

اصلی‌ترین هدف اخذ جواز ساخت اطمینان از ساخت‌وسازی قانونی مطابق با مشخصات فنی و رعایت اصول شهرسازی مطابق با آیین‌نامه‌ها و ضوابط طرح جامع شهری است. بهره‌مندی از تسهیلات بانکی، بیمه شدن ساختمان و افراد مشغول کار در ساختمان، جلوگیری از بروز حوادث ساختمانی و استفاده از تجارب فنی و مهندسی در ساخت بنا از دیگر دلایل اخذ جواز ساختمان به شمار می‌آیند.

قبل از شروع هرگونه ساخت‌وساز در شهر تهران به گرفتن مجوز ساخت از سوی شهرداری نیاز است. پروانه ساختمان شامل اطلاعاتی از قبیل مساحت زیربنا، تعداد طبقات، نوع اسکلت ساختمان، مشخصات مالک حقیقی یا حقوقی، شماره پلاک ثبتی ملک، نام مهندسین ناظر، تاریخ صدور پروانه و کروکی زمین خواهد بود. برای گرفتن جواز ساختمان مالک و یا وکیل قانونی او موظف است اصل و تصویر سند مالکیت، اصل و تصویر کارت شناسایی معتبر و برگه تسویه‌حساب عوارض شهرداری سال جاری و سال‌های قبل را به شهرداری ارائه کرده و درخواست خود را ثبت کند.

بعد از تشکیل پرونده سایر مراحل صدور پروانه ساختمان نظیر دستور صدور بازدید، بررسی گزارش مأمور فنی و کاربری ملک، دستور و طراحی نقشه، پرداخت عوارض نوسازی و عوارض شهرداری تهیه مدارک پیش‌نویس باید به ترتیب انجام شود. درنهایت هرکدام از مراحل به تأیید رئیس صدور پروانه، معاون شهرسازی و معماری و همچنین شهردار رسیده و پروانه ساختمان چاپ می‌شود.

سایر خدمات مجموعه ساختمان سازی و بازسازی رنویت آرک

مجموعه ساختمان سازی و بازسازی رنویت آرک به مدیریت خانم زهره حسنی صاحب امتیاز شرکت فنی و مهندسی آویژه گستران آدرین به شماره ثبت ۵۰۰۳۱۳ از سال ۱۳۸۷ در زمینه ساختمان سازی مشغول به فعالیت می باشد. این مجموعه همواره سعی داشته است تا خدمات خود را به صورت انحصاری و بر مبنای درخواست مشتریان محترم ارائه نماید.

ساخت ساختمان از پی تا بام

اجرای کلیه خدمات ساختمانی از پی تا نمای نهایی

طراحی و دکوراسیون داخلی

انواع طراحی های کلاسیک، مدرن، اماکن تجاری، ویلا و محوطه سازی

طراحی نمای ساختمان

طراحی انواع دیزاین های اختصاصی و خاص و نماهای ویژه

اجرای بازسازی تخصصی

انواع بازسازی ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی و ویلا

طراحی معماری فاز یک و دو

نقشه های فاز یک، دو، معماری، سازه، مکانیکی و الکتریکی

اخذ مجوز و پایان کار

اخذ پروانه ساختمان

مراحل صفر تا صد صدور پروانه ساختمان

امروزه شهرداری برای متقاضیان ساخت‌وساز دفترچه‌هایی با عنوان شناسنامه ساختمان در اختیار مالک قرار می‌دهد که در آن صدور پروانه ساختمان، نداشتن خلافی و پایان کار مجموعاً قابل‌مشاهده است.

شناسنامه ساختمان اطلاعات زیادی از هویت ساختمان و تمام مطالب مربوط به ساختمان را شامل می‌شود. همچنین تاریخ صدور پروانه ساختمان و مشخصات زمین، محل احداث بنا، هویت مالکیت و نوع مالکیت وی، مهندس ناظر، محاسبات و تأسیسات قابل‌استفاده در ساختمان، ابعاد چهارگانه پلاک، کروکی و مساحت زمین، استفاده مسکونی یا تجاری بنا، میزان تراکم ساختمان، مشخصات طبقات ساختمان، وضعیت پارکینگ، اصلاحات و تغییرات ساخت، نحوه تمدید عوارض گوناگون همچون عوارض شهرداری و عوارض نوسازی، گواهی عدم خلاف و درنهایت گواهی اتمام کار از جمله اطلاعاتی است که در شناسنامه ساختمان قابل‌مشاهده است.

 

بازسازی ساختمان

مراحل لازم جهت دریافت جواز ساخت در تهران

برای گرفتن مجوزهای لازم و باید مراحل زیر به ترتیب طی شوند

۱. تشکیل پرونده

در اولین مرحله از مراحل صدور پروانه ساختمان مالک یا شخصی که از مالک وکالت دارد برای گرفتن جواز ساختمان باید درخواست مجوز ساخت را در  دفاتر خدمات الکترونیک شهر ثبت کند.

برای ثبت درخواست صدور پروانه ساختمان مالک باید اصل و تصویر سند مالکیت، اصل و تصویر کارت شناسایی معتبر مثل کارت ملی یا شناسنامه و همچنین برگه تسویه‌حساب عوارض نوسازی و عوارض شهرداری سال جاری و سال‌های پیشین را به دفاتر خدمات الکترونیک شهر ارائه داده و درخواست خود را کتباً در این مراکز ثبت کند.

۲. دستور صدور بازدید

بعد از تشکیل پرونده توسط مالک، مسئولان شهرداری سایر روال پیشبرد پرونده را بر عهده می‌گیرند؛ بنابراین مسئول شهرسازی جهت بازدید به مکان احداث ملک مراجعه می‌کند تا ابعاد ملک، عرض خیابان و بنای ساختمان و مجاورین بنا را موردبررسی قرار دهد.

این بازدید در صدور مجوز ساخت تعداد طبقه‌های جدید ساختمان مؤثر خواهد بود. به‌طور مثال اگر متراژ خانه از یک مقدار مشخصی کمتر باشد جواز ساختمان برای بیشتر از چهار طبقه صادر نخواهد شد.

۳. بررسی گزارش مأمور فنی و کاربری ملک

در برخی از شهرهای بزرگ مثل تهران طرح تفصیلی اجرا می‌شود یعنی قوانین ساخت‌وساز در هر نقطه شهر مشخص‌شده است. کارشناس طرح تفصیلی کاربری ملک را در طرح جامع و تفصیلی شهر مشخص می‌کند.

در این بررسی اگر مشخص شود که ملک در طرحی از طرح‌های شهرداری قرار دارد این موضوع با دقت بیشتری بررسی‌شده تا مشخص شود که ساخت‌وساز بنا با پروژه‌های عمرانی منطقه تداخل دارد یا خیر. اگر تداخلی مشاهده شد باید مشخص شود که میزان تراکم آن به چه میزان بوده و سپس اصلاحات آن انجام شود.

 

آیا به مشاوره نیاز دارید؟

۴. دستور نقشه

بعد از انجام مراحل فوق توسط کارشناس شهرسازی دستور تهیه نقشه به مالک صادر می‌شود. در دستور نقشه اطلاعاتی مانند ابعاد باقی‌مانده ملک پس از اصلاحات موردنظر شهرداری، مساحت زمین بعد از اصلاحات، تعداد طبقات و سطح اشغال‌شده توسط هر طبقه ذکر می‌شود.

بر این اساس حجم ساختمان یعنی تعداد طبقات و سطح اشغال هر طبقه بر طبق پهنه‌ای که ملک در آن واقع‌شده است و همچنین متراژ سند (نه متراژ موجودی زمین) و عرض‌گذر تعیین می‌شود. در مرحله بعد دستور نقشه به مهندس معمار ارجاع داده می‌شود.

۵. طراحی نقشه

در این مرحله بر اساس ضوابط شهرداری و دستور نقشه صادرشده، نقشه معماری برای ملک طراحی می‌شود.طراحی نقشه معماری از مهم‌ترین مراحل صدور پروانه ساختمان است زیرا که حداکثر توانایی طرح به لحاظ متراژ، تعداد پارکینگ و کیفیت فضاها در آن ارائه می‌شود.

بعد از طراحی نقشه معماری باید توسط دفتر مهندسی که برگه تعهد معماری را روی نقشه محضری کرده و میگذارد به دفاتر خدمات شهری ارسال‌ کند تا بررسی شود. اگر نقشه معماری نیاز به اصلاح داشته باشد دفتر مهندسی ملزم به اصلاح نقشه بوده و پس از اصلاح مجدداً نقشه به دفاتر خدمات مهندسی ارجاع داده می‌شود تا تأییدیه نقشه دریافت شود.

۶. پرداخت عوارض شهرداری

بعد از نهایی شدن نقشه معماری و رفع ایرادات عنوان‌شده از سوی دفاتر خدمات شهری، عوارض نوسازی و همچنین عوارض شهرداری بر اساس متراژهای موجود در هر طبقه و نوع کاربری ساختمان توسط واحد صدور پروانه ساختمان محاسبه و تعیین می‌شود. که میبایست به واحد درامند شهرداری منطقه  با در دست داشتن فیش صادر شده عوارض که از دفتر خدمات الکترونیک دریافت کرده اید ،  مراجعه شود و پرداخت گردد .

۷. تهیه مدارک پیش‌نویس

بعد از پرداخت عوارض شهرداری و دریافت تأییدیه اداره درآمد منطقه شهرداری مبنی بر پرداخت عوارض شهرداری و عوارض نوسازی، باید مدارک پیش‌نویس آماده شود. برای تهیه پیش‌نویس خود مالک باید به دفاتر خدمات شهری مراجعه کرده و فرم درخواست تعیین ناظر را تکمیل کند. سپس باید منتظر تماس و معرفی ناظر از سوی دفاتر خدمات بماند. بعد از تعیین ناظر، بین مالک و ناظر قراردادی بسته می‌شود.

درمجموع مدارک پیش‌نویسی که باید توسط مالک تهیه و به دفاتر خدماتی ارائه شود عبارت‌اند از: برگه سبز مهره شده ۴ رشته شامل سازه، معماری، برق و مکانیک، برگه سبز یا سهمیه ناظر به همراه قرارداد مالک و ناظر، برگ تعهد رعایت اصلاحیه و تأییدیه نما، فایل‌های نقشه سازه، برق و نقشه مکانیک، چک لیست‌های مبحث ۱۹ و ۶ بارگذاری و زلزله، برگه تعهد مشاوره ژئوتکنیک و تأییدیه خاک.

۸. چاپ پروانه

بعد از تأییدیه نقشه‌های چهار رشته و پروسه اخذ تأییدیه‌های دفتر خدمات شهری و تأییدیه طرح تفصیلی بر و کف، به تأییدیه رئیس صدور پروانه ساختمان، معاون شهرسازی و معماری و درنهایت تأییدیه شهردار نیاز است که تمام این تأییدیه‌ها به‌صورت سیستمی انجام و درنتیجه پروانه ساختمان چاپ می‌شود.

نکته مهم : در طول انجام این مراحل شما می توانید با مراجعه به سایت شهرداری بخش پیگیری پرونده شهرسازی با وارد کردن شماره پرونده شهرسازی از اخرین وضعیت پرونده خود مطلع شوید .

ساخت ساختمان از پی تا بام

اجرای کلیه خدمات ساختمانی از پی تا نمای نهایی

طراحی و دکوراسیون داخلی

انواع طراحی های کلاسیک، مدرن، اماکن تجاری، ویلا و محوطه سازی

طراحی نمای ساختمان

طراحی انواع دیزاین های اختصاصی و خاص و نماهای ویژه

اجرای بازسازی تخصصی

انواع بازسازی ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی و ویلا

طراحی معماری فاز یک و دو

نقشه های فاز یک، دو، معماری، سازه، مکانیکی و الکتریکی

اخذ مجوز و پایان کار

اخذ پروانه ساختمان

گواهی پایان کار چیست؟

عملیات اجرایی و ساخت و ساز یک پروژه مسکونی با پروانه ساخت آغاز و با دریافت گواهی پایان کار خاتمه می بابد. به عبارتی برای هر گونه ساخت و ساز بایستی در ابتدای کار مجوز های لازم از شهردای اخذ شود و پس از آن اقدامات لازم جهت اجرای کار صورت پذیرد.

پس از انجام کلیه مراحل ساخت و امور اجرایی ساختمان نیز در صورت رعایت کلیه اصول مربوطه و ضوابط شهرداری، می توان گواهی پایان کار را دریافت کرد. لازم به ذکر است که در صورت عدم دریافت گواهی پایان کار هیچ گونه نقل انتقالی مربوطه به پروژه مورد نظر در دفاتر اسناد رسمی منتقل نخواهد شد. به عبارتی برای دریافت سند مالکیت و نقل و انتقال آن بایستی برای ساختمان مربوطه گواهی پایان کار دریافت شده باشد.

 

 

تیم مجرب رنویت ارک

بر اساس سوابق ساختمانی و تجربیات کسب کرده در کمترین زمان ممکن میتواند در این خصوص به کارفرمایان عزیز خدمات شایسته ای ارائه دهد .

ضرورت دریافت گواهی پایان کار

همانطور که عنوان شد گواهی پایان کار در انتهای عملیات اجرایی دریافت می شود لذا داشتن گواهی پایان کار به منزله:

 • پایان یافتن تمامی مراحل اجرایی ساختمان می باشد
 • ساختمان مربوطه هیچ گونه تخلفی ندارد
 • ساختمان مربوطه مورد تایید شهرداری می باشد
 • کلیه عوارض و مالیات آن پرداخت شده است
 • ساختمان مربوطه دارای سند مالکیت ثبتی می باشد و یا قابلیت دریافت آن را دارد
 • به سبب سنددار بودن ساختمان معاملات آن با اطمینان بیشتری از سوی خریداران انجام می شود
 • خرید و فروش اینگونه ساختمان ها راحت تر انجام می شود
 • به سبب داشتن سند مالکیت، دریافت وام مسکن از روی سند مربوطه امکان پذیر می باشد.

 

مدارک لازم جهت اخذ گواهی پایان کار

 • سند مالکیت(اصل و کپی)
 • شناسنامه وکارت ملی(اصل و کپی)
 • درصورت فوت مالک اصل و کپی انحصار وراثت و کپی مدارک شناسایی ورثه(درصورت فوت مالک)
 • رسید عوارض نوسازی سالیانه(اصل و کپی)
 • فیش آب، برق، گاز، تلفن(اصل و کپی)
 • ارائه کارت سازه، برگه اتمام عملیات ساختمانی و کلیه گزارشات مرحله‌ای و همچنین گواهی تایید استاندارد، برای آسانسور در ساختمان‌های نوساز
 • پروانه ساختمانی(اصل و کپی)
 • نقشه معماری ملک دارایی مهر شهرداری منطقه به همراه CD

 

مراحل دریافت گواهی پایان کار

پس از اتمام مراحل ساخت پروژه مورد نظر نوبت به دریافت گواهی پایان کار می رسد که بدین منظور بایستی مراحل زیر طی شود:

 • مراجعه به شهرداری یا مرجع دریافت پروانه ساخت(در برخی مناطق بخشداری، دهیاری، فرمانداری و استانداری می باشد)
 • ارائه درخواست پایان کار ساختمان و تکمیل فرم های مربوطه
 • پرداخت عوارض نوسازی در صورت نوساز بودن ساختمان و دریافت رسید مربوطه
 • ثبت درخواست در دبیرخانه(شامل شماره و تاریخ ثبت و زمان)و دریافت نوبت بازدید کارشناس فنی
 • بازدید کارشناس فنی از ساختمان مربوطه
 • دریافت تاییدیه ناظر پس از بررسی مدارک بازدید
 • گزارش مهندس ناظر مبنی بر روند اجرای ساختمان
 • قسمت محاسبات (در صورت نداشتن خلافی)
  • کنترل زیربنا از نظر اضافه متراژ و کسری پارکینگ
  • ارائه رسید عوارض
  • گزارش ناظر در مرحله اتمام
  • تسویه حساب کامل
 • برگ اتمام بنا(پیش نویس پایان کار و تایید رئیس بازرسی)
 • تایید رئیس نظارت فنی، معاون شهرسازی و معماری منطقه و شهردار منطقه
 • صدور گواهی پایان کار

 

X