نکات مهم در نصب تلویزیون روی دیوار چیست؟

اکثر ما به دلایلی قصد داریم که تلویزیون خود را روی دیوار قراردادیم.در ادامه مطلب زیر نکات مهم در نصب تلویزیون را برای شما توضیح داده ایم.

پیش از نصب تلویزیون به دیوار این موارد را فراموش نکنید!

به‌طور کلی برای آنکه از تلویزیون و کارایی‌هایش روی دیوار بهترین استفاده را داشته باشیم، لازم است به سه نکته مهم توجه کنیم.
این سه نکته عبارتند از: محل، سطح دید و فاصله دید.

کدام محل برای نصب تلویزیون به دیوار مناسب است؟

منظور از انتخاب محل بدین معنا نیست که تلویزیون را در پذیرایی نصب کنیم یا اتاق خواب ها! مطمئناً محل نصب را از قبل مشخص کرده‌اید. منظور ما انتخاب دیوار مناسب است.

دقت داشته باشید که دیوار انتخابی تان، انعکاس نور ایجاد نکند.

برای رفع این مشکل می‌توانید دیواری را انتخاب کنید که زاویه نود درجه با پنجره داشته باشد. در این صورت تنها نوری ملایم ممکن است صفحه نمایش تلویزیون را تحت تأثیر قرار دهد.
اگر بازهم با این نور مشکل دارید، نیاز به استفاده از پرده ضخیم خواهید داشت.
نکاتی که پیش از نصب تلوزیون

ارتفاع تلویزیون روی دیوار چقدر باید باشد؟

یکی از مهمترین نکاتی که درباره نصب تلویزیون به دیوار از قبل باید بدانید، ارتفاع مناسب است. این اندازه معمولاً متناسب با سایز تلویزیون و کاناپه شما می‌باشد؛ اما به‌طور کلی ارتفاع تلویزیون از سطح زمین باید چیزی در حدود ۱۰۵ سانتی‌متر باشد.
همچنین فاصله کاناپه ای که شما و اعضای خانواده برای مشاهده تلویزیون از آن استفاده می‌کنید، باید در فاصله ۳ونیم متری از تلویزیون باشد. دقت داشته باشید این اعداد تقریبی، اما رایج و پراستفاده هستند.
از تصویر زیر می‌توانید فاصله را به درستی متناسب با ابعاد تلویزیونتان انتخاب کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه مقاله “تلویزیون چند اینچی مناسب خانه من است؟” ما را از دست ندهید.

آیا از فضا نهایت استفاده را می‌برید؟

یکی از مهمترین فوایدی که نصب تلویزیون به دیوار برای شما دربردارد، استفاده مفیدتر از فضا است. مسلماً قرار گرفتن تلویزیون روی دیوار، بخشی از فضای خانه را آزاد می‌کند که می‌توانید از آن استفاده‌های بهتر بکنید و جلوه ای ویژه به دکوراسیون منزلتان ببخشید.
این کار به بهداشت هر چه بیشتر خانه تان هم کمک می‌کند. در نظر داشته باشید برای نصب تلویزیون به دیوار فاصله ای بین دستگاه و دیوار نباشد؛ چرا که تمیز کردن گرد و غبار جمع شده در آن فضا کار راحتی نخواهد بود.
همچنین اتصال تلویزیون به دیوار سبب می‌شود بهم ریختگی سیم‌ها از بین برود و فضایی مرتب را به منزلتان هدیه دهید!

مزایا و معایب نصب تلویزیون روی دیوار

نصب تلویزیون روی دیوار با توجه به مزایای بساری که دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در ادامه به بررسی جامع مزایا و معایب نصب تلویزیون روی دیوار میپردازیم.

مزایا نصب تلویزیون روی دیوار

با نصب تلویزیون روی دیوار دیگر نیازی به میز تلویزیون ندارید در نتیجه این عمل باعث کاهش چشم گیری در هزینه های شما خواهد شد.
اگر فرزند کوچک دارید یا رفت و آمد کودکان در منزل شم زیاد است نصب تلویزیون روی دیوار انتخاب ایده الی برای شما است. با قرار دادن تلویزیون روی دیوار این دستگاه از دسترس کودکان دور مانده و خطر سقوط و آسیب آن کاهش یافته و هم چنین خطر برق گرفتگی به دلیل اتصالات نادرست نیز کاهش میابد.
با نصب تلوزیون روی دیوار فضای بیشتری در اختیار دارید. در منازل کوچک و آپارتمانی که فضای کمی دارند با نصب تلویزیون روی دیوار فضا بازتر و منزل شما بزرگتر به نظر میرسد. این مدل از نصب تلویزیون تاثیر مستقیمی در زیبایی دکوراسیون منزل شما دارد.

معایب نصب تلویزیون روی دیوار

در اتاقی که در آن شومینه دارید تلویزیون را روی دیوار نصب نکنید. اگر در اتاقی که در آن شومینه روشن است تلویزیون را روی دیوار قرار دهید به دلیل جریان هئای گرم در بالای اتاق پس از مدتی شاهد افت کیفیت تصویر تلویزیون خود خواهید شد همچنین عمر مفید دستگاه نیز کاهش خواهد یافت.
نصب تلویزیون روی دیوار ممکن است باعث فشار بر ستون فقرات و گردن شما شود. اگر تلویزیون را در فاصله این نامناسب از مرکز چشم خود و بالای دیوار قرار دهید پس از مدتی دچار درد و آسیب در ستون فقزات خواهید شد. برای رفع این مشکل بهتر است تناسب فاصله محل نصب دستگاه و مرکز چشم خود را رعایت نمایید.

 

در هنگام نصب تلویزیون روی دیوار به زاویه تابش نور دقت کنید. اگر تلویزیون را در اتاق خواب و یا نشیمن دارای پنجره نصب کنید حتما متوجه خواهید شد که انعکاس نور روی صفحه دستگاه مانع دید درست میشود و اگر تلویزیون رو پایه ی ثابت نصب شده باشد مجبور خواهید شد با متحمل شدن هزینه دوباره دستگاه را روی میز تلویزیون قارا داده و دکوراسیون منزل خود را تغییر دهید.
اگر در مناطق مرطوب و شرجی هستید حتما با وسواس بیشتری کانال ها و کابل ها را بررسی نمایید. برای اتصال و نصب تلویزیون روی دیوار باید سیم ها را به وسیله کانال ها مخفی کنید. آسیب دیدگی و پارگی سیم ها میتواند سبب آتش سوزی و خسارات بزرگ شود.
برای اتصال تلویزیون به دیوار احتیاج به سوراخ کردن دیوار در انتداد پریز برق و نصب کانال سطحی برای مخفی کردن سیم ها و اتصالات خواهید بود.

انواع پایه جهت اتصال تلویزیون به دیوار

پایه های ثابت و ایستا
پایه های دیواری متحرک در دو مدل یک جهت و تمام جهت
پایه های سقفی

با این سه قدم تلویزیون را به سادگی به دیوار نصب کنید!

اگر قصد نصب تلویزیون به دیوار را دارید، پیشنهاد می‌کنیم از کسی که در این زمینه تجربه دارد، استفاده کنید. در غیر این صورت، اگر باز هم خودتان می‌خواهید کار را به عهده بگیرید، باید این تجهیزات را داشته باشید:
قلاب دیواری (اغلب همراه با خود تلویزیون موجود است)، پیچ و رول پلاک مناسب، تراز، دریل، متر، پیچ گوشتی، مداد و سیم چین!
آماده هستید کار را شروع کنیم؟

گام اول

اولین قدم آن است که محل دقیق تلویزیون را روی دیوار مشخص کنید. برای این کار لازم است دو نفر تلویزیون را نگه دارند و افراد دیگر نظر خود را ارائه دهند. در محل انتخابی تان قلاب دیواری را قرار دهید و همراه با مداد جای پیچ‌ها را مشخص کنید.

گام دوم

دقت داشته باشید محل‌هایی که قصد سوراخ کردن را دارید، از زیر آن سیم‌های برق رد نشده باشد! سپس متناسب با پیچ و رول پلاکی که در جعبه قلاب دیواری وجود دارد، سر مته مناسب را انتخاب کنید. با استفاده از دریل سوراخ‌ها را ایجاد کنید.
نصب تلویزیون در منزل

گام سوم

رول پلاک و قلاب دیواری را در جای خود محکم ببندید و پشت تلویزیون را هم به آن متصل کنید. دقت داشته باشید پیچ‌ها را کاملاً در محل سفت کرده باشید. این اقدام به گونه ای نباشد که زیادی به پیچ‌ها فشار وارد کند. در نهایت تلویزیون را روی قلاب نصب کنید و لذت ببرید!

سخن آخر

تلویزیون های دیجیتال و هوشمند امروزی غالبا با امکان نصب روی دیوار طراحی شده و با سوراخ هایی که در پشت دستگاه قرار دارد امکان نصب تلویزیون روی دیوار به وسیله پایه ها، براکت ها و بست ها امکان پذیر است. با توجه به مزایا و موارد گفته شده در مقاله و با در نظر گرفتن نکات ایمنی در این باره میتوانید تلویزیون خود را روی دیوار نصب کرده و از آن لذت ببرید.

X