نقش گلدان در طراحی داخلی چیست؟

گلدان ها زیبایی خاصی به منزل میدهند .برای اینکه ببینی که گلدان ها چه نقشی در طراحی داخلی دارند ادامه مطلب زیر را ببینید.

 

کاربرد گلدان در دکوراسیون داخلی

آنالیز محیط پیرامون

نخستین گام برای افزودن گلدان در دکوراسیون این است که فضا را تجزیه و تحلیل کنید تا درک خوبی از ضعیف‌ترین و قوی‌ترین نقاط یک اتاق حاصل شود. به عبارت دیگر شما باید بهترین مکان را برای قرار دادن گلدان انتخاب کنید که در عین زیبایی، هارمونی خوبی با سایر اکسسوری‌های محیط برقرار کند. برای پیدا کردن بهترین نقطه، در اطراف اتاق قدم بزنید و از منظرهای متفاوت به محیط نگاه کنید.

از شلوغ کردن محیط بپرهیزید

محیط اطراف خود را شلوغ نکنید و برای جاری شدن هوای پاک و تنفس بهتر، یک پلان باز داشته باشید. فراموش نکنید که یکی از رموز زیبایی در دکوراسیون داخلی، استفاده از تمامی اکسسوری‌ها و لوازم به اندازه کافی و اصولی است. بنابراین گمان نکنید که با اضافه کردن بیش از حد لوازم تزیینی می‌توانید زیبایی فضا را بیشتر کنید. در این میان برای اینکه گلدان در دکوراسیون جلوه بیشتری داشته باشد، در کنار استفاده به اندازه از آن، از قرار دادن گلدان در قسمت‌های شلوغ پرهیز کنید.

استفاده از گلدان‌های بزرگ

اگر می‌خواهید روی قسمت خاصی از فضای منزل مانند گوشه اتاق نشیمن و یا پذیرایی تاکید کنید و در عین ‌حال از شلوغی فضا هم جلوگیری کنید، استفاده از گلدان بزرگ گزینه‌ای بسیار عالی و مناسب است. جذابیت گلدان‌های بزرگ در این است که به خوبی تمام توجه را به سمت خود جلب می‌کنند و با استفاده از آن‌ها می‌توانید توجهات را از نقاط ضعف محیط پرت کنید.

به طور مثال اگر دوست دارید کنج نشیمن و یا فضای پذیرایی بیشتر خودنمایی کند، گلدان سفالی بلند یکتا پیشنهاد جذابی برای این فضا است. گلدانی با طراحی سنتی و منحصر به فرد که زیبایی خاصی را در گوشه پذیرایی ایجاد می‌کند. نیازی نیست که حتما در این گلدان، گلی طبیعی و یا مصنوعی بگذارید. گلدان سفالی بلند یکتا به تنهایی توجه همه را به سمت خود جلب می‌کند و زیبایی فضا را بیش از پیش می‌کند.

استفاده از گلدان‌های کوچک

گلدان‌های کوچک برای فضای داخلی مناسب هستند و به خاطر تطبیق ‌پذیری و جای کوچکی که اشغال می‌کنند؛ می‌توان آن‌ها را در هر جایی از خانه قرار داد. گلدان در دکوراسیون فقط به استفاده از گلدان‌های بزرگ و یا برای قرار دادن گل در آن منحصر نیست.

شما می‌توانید یک گلدان با طراحی سنتی و در ابعاد کوچک انتخاب کنید و آن را روی میز تلویزیون، کمد کنار تخت خواب و یا روی میز ناهارخوری بگذارید. اگر شما هم خانه‌ای با طراحی سنتی دارید، پیشنهاد جذاب برای خانه شما، گلدان سفالی رها و یا گلدان سفالی نورا است. گلدان‌هایی با ابعاد کوچک و جمع و جوری که با طراحی ایرانی و اسلامی نقاشی شده و نقوش جذاب آن واقعا فریبنده و خاص است.

استفاده از گلدان در گلدان

گلدان‌های لوکس زینتی نقش زیادی در زیبایی محیط و دکوراسیون داخلی دارند؛ ولی به‌ طور معمول گیاهان در آن‌ها مستقیما کاشته نمی‌شوند. چون گیاه نیاز به بستری دارد که آب در آن راکد نماند و در کف این گلدان‌ها سوراخ زهکشی وجود ندارد و به همین خاطر آب را در خود حفظ می‌کند که به‌ مرور باعث پوسیدگی ریشه گیاهان می‌شود. برای حل این مشکل می‌توانید یک گلدان پلاستیکی یا معمولی را در یک گلدان لوکس و زینتی قرار دهید. با این کار هم جلوه‌ای زیبا به محیط می‌دهید و هم گیاه از هر آسیبی محفوظ خواهد ماند.

اگر شما هم دوست دارید گل‌های سانسوریای ابلق را در گوشه میز تلویزیون و در کنار پرده پذیرایی قرار دهید، می‌توانید حال و هوای آن را کمی جذاب‌تر کنید. در بیشتر موارد قرار دادن گل‌های سانسوریا در گلدان‌های سفالی با رنگ‌های خنثی گزینه بهتر و زیباتری است. شما هم می‌توانید این گل جذاب را در گلدان سفالی هانا بکارید.

همچنین اگر دوست دارید که گل‌ها بلندتر از چیزی که هستند خود را نشان دهند، استفاده از پایه گلدان سام با طراحی ایرانی و نقوش جذاب و سنتی، گزینه‌ای منحصر به فرد و خاص است.

استفاده از گلدان‌های سنگین ‌وزن

برای استفاده از گلدان در دکوراسیون خانه می‌توانید روی گلدان‌های سنگین نیز حساب کنید. گلدان‌های سنگین که معمولا جنسی از سفال، سنگ یا سرامیک دارند، بهتر است برای گیاهان بلند استفاده شوند، زیرا به حفظ تعادل در مرکز ثقل آن‌ها کمک می‌کند.

به همین دلیل شما هم می‌توانید شاخه‌های بلند بامبو را با دکوراسیون کلاسیک خانه همسو کنید و هارمونی جذابی به فضا بدهید. به طور مثال قرار دادن گل‌های بامبو با ساقه‌های بلند آن در گلدان سفالی زندگی، واقعا منحصر به فرد و خاص است. رنگ سبز و خاکی گلدان در کنار رنگ سبز بامبو، و بلندی گل و گلدان، هارمونی زیبایی ایجاد می‌کند. همچنین در عین سادگی، هارمونی خاصی با هم پیدا می‌کنند.

زیرگلدانی فراموش نشود

برای هرچه جذاب‌تر کردن دکوراسیون خانه، حتما به تعداد کافی ا گلدان در دکوراسیون استفاده کنید. اما در عین حال فراموش نکنید که برای برخی از گلدان‌های کوتاه که در گوشه‌ای از خانه قرار می‌دهید، از پایه مناسب استفاده کنید.

تعدادی از گلدان‌ها بخصوص گلدان سفالی، رطوبت را از خود عبور می‌دهند و بر روی فرش یا کف اتاق ایجاد لکه می‌کنند. بنابراین برای جلوگیری از این موضوع در زیر آن‌ها زیرگلدانی مناسب با ابعاد گلدان بگذارید. البته برخی از گلدان‌ها به‌صورت فابریک دارای زیرگلدانی هستند. اما اگر شما هم به دنبال این هستید که دکوراسیون خانه را زیباتر نشان دهید، پایه گلدان سام، گزینه‌ای خاص برای زیر گلدان محسوب می‌شود.

گلدان‌های شیشه‌ای، خاص و پرکاربرد

برای استفاده از گلدان در دکوراسیون خانه،؛ فقط گلدان‌های سفالی و یا با طرح‌های مختلف به کار نبرید. شما می‌توانید از سادگی شیشه نیز استفاده کنید. گلدان‌های شیشه‌ای با وجود سادگی بسیار زیادی که دارند، در هر خانه‌ای با هر نوع دکوراسیون کلاسیک و یا مدرن، قابل استفاده است.

به طور مثال می‌توانید گلدان شیشه ‌ای بزرگ کاربنی را پر از گلدان‌های طبیعی و یا مصنوعی زیبا کنید و در گوشه‌ای از اتاق خواب و یا فضای پذیرایی قرار دهید. همچنین می‌توانید یک گلدان شیشه ‌ای فیروزه لئون را در فضای سرویس بهداشتی و یا روی میز ناهارخوری در آشپزخانه بگذارید و حال و هوایی نو به این فضا بدهید.

نکته جالب توجه درباره استفاده از گلدان‌های شیشه‌ای در این است که نور به خوبی از آن عبور می‌کند. به همین دلیل با درخشش نور در شیشه، می‌توانید زیبایی آن را بیشتر کنید.

X