در مورد طراحی ساختمان بیشتر بدانید

طراحی ساختمان یکی از اولین اقدام ها برای ساختن ساختمان میباشد. در ادامه مطلب زیر در مورد طراحی ساختمان بیشتر بدانید.

اهمیت طراحی ساختمان

به موازات آن، ما در دهه گذشته پیشرفت‌های فوق‌العاده‌ای در متریال و سیستم‌های با کارایی بالا در ساختمان‌سازی داشته‌ایم. بنابراین باید پروژه خود را به پیشرفته‌ترین فناوری‌ها و مصالح مجهز کنیم. آن هم به طوری که ساختمان‌ها به صورت پویا ساخته شوند و در طول زمان با نیازهای کاربران و محیط پیرامونی آن‌ها سازگار باشند.

برخی فکر می‌کنند که اهمیت معماران با قدرتمندتر شدن سیستم‌ها و فناوری‌های ساختمان، کاهش می‌یابد. اما دیدگاه ما این است که نقش معمار به عنوان طراح اصلی یک پروژه ساختمانی هرگز مهم‌تر از این نبوده است. اجازه دهید برخی از دلایل این امر را با شما به اشتراک بگذاریم.

کار ساختمان‌سازی پیچیده‌تر از قبل شده است.
امروزه نیاز فوری به ارائه عملکرد سریع و ساخت‌و‌ساز فوری حس می‌شود.
طراحی بنیادی ساختمان هنوز نقش مهمی در عملکرد کلی آن بازی می‌کند.
سرمایه نامحدودی برای اجرای پروژه در اختیار نیست و مدیریت منابع تنها با طراحی ساختمان به صورت اصولی میسر می‌شود.
ابزارهای لازم برای انجام درست کارها در اختیار هستند، اما بدون طراحی مناسب به هدر می‌روند.

مراحل طراحی ساختمان

طراحی و ساخت یک ساختمان جدید در فضای معماری در حال رشد امروز، به یک کار بسیار پیچیده تبدیل شده است. اما یکی از راه‌های قابل کنترل‌تر کردن یک پروژه پیچیده، تقسیم آن به وظایف کوچک‌تر می‌باشد. معماران نیز استراتژی مشابهی با این روش را برای فرآیند طراحی و ساخت به کار می‌برند. ما به طور کلی طراحی ساختمان را به ۵ مرحله پیش طراحی، طراحی شماتیک، توسعه طراحی، اسناد ساخت‌و‌ساز و مدیریت قرارداد تقسیم می‌کنیم.

پیش طراحی

پیش طراحی، مرحله جمع‌آوری اطلاعاتی است که پایه و اساس مراحل طراحی یک ساختمان خواهند بود. هدف اصلی در این مرحله، آگاهی از هر آن چیزی است که در مورد زمین، سبک و نیازهای مشتریان مورد نیاز خواهد بود.

طراحی شماتیک

در این مرحله، ما فرآیند تبدیل برنامه ساخت‌و‌ساز به یک طراحی ساختمانی کارآمد را آغاز می‌کنیم. در مرحله طراحی شماتیک شروع به بررسی مفاهیم طراحی، زمان آزمایش گزینه‌ها و دریافت یک ایده کلی از ظاهر پروژه خواهیم کرد. بنابراین پلان و شکل پروژه شروع به شکل‌گیری می‌کند، اما جزئیات در مورد انتخاب مصالح بعدا مشخص می‌شوند.

توسعه طراحی

ما در این مرحله به طور قابل توجهی بر اساس پلان طبقات و مفاهیم تاییدشده در مرحله قبل، پیش می‌رویم. اولین اولویت در این مرحله، تعریف و توسعه تمام جنبه‌های مهم پروژه و تولید مجموعه‌ای از نقشه‌ها و مشخصات کلی برای استخدام پیمانکاران بالقوه و برآورد هزینه‌های اولیه است.

اسناد ساخت و‌ ساز

در این مرحله ما نقشه‌های طراحی را به مجموعه‌ای کامل و دقیق از اسناد ساخت‌و‌ساز تبدیل می‌کنیم. این نقشه‌ها و مشخصات دارای تمام جزئیات، ابعاد و یادداشت‌های لازم برای انتقال کل هدف طراحی به اجرا هستند. ما نشان می‌دهیم که اجزای ساختمان چگونه باید به هم متصل شوند.

X