درباره اتاق لاندری روم بیشتر بدانید

زمانی که ما منزلی را میخواهیم بازسازی کنیم یا بخریم نیاز به قسمتی برای قرار دادن لباسشویی و خشکشویی و لباس های چرک نیاز داریم. در ادامه مطلب زیر درباره لاندری روم بیشتر بدانید.

 

لاندری روم چیست؟ ویژگی‌های لاندری‌روم کدام است؟ فضای لاندری‌روم در خانه چه فایده‌ای دارد؟ در طراحی فضای لاندری‌روم به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در سال‌های اخیر الگوبرداری از ترندهای جهانی در طراحی و دکوراسیون خانه، بیشتر شده و طراحان خصوصا در خانه‌های مدرن و لوکس، از سبک‌های معماری و دکوراسیون غربی پیروی می‌کنند. یکی از این فضاهای جدید که در سال‌های اخیر در طراحی خانه‌های ایرانی دیده‌ می‌شود، لاندری‌روم یا رخت‌شور‌خانه است. در این نوشته به تعریف این فضا و ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت.

لاندری ‌روم چیست؟

در گذشته برای شستشوی لباس از زیرزمین، انبار و یا حیاط استفاده می‌شد. با فراگیر شدن ماشین لباسشویی، این دستگاه در آشپزخانه جای گرفت و فضای اختصاصی برای شست‌شو در خانه‌ها در نظر گرفته نشد. اما امروزه در بسیاری از طراحی‌های منازل و آپارتمان‌ها، فضایی به عنوان لاندری روم در نظر گرفته می‌شود.

لاندری به معنای شست‌وشوی البسه و لاندری روم به معنای اتاقی برای شست‌و‌شو یا همان رخت‌شور‌خانه است. لاندری‌روم فضایی خدماتی است که تمامی مراحل شستشو، خشک کردن و اتوکشی لباس در همان اتاق انجام می‌گیرد، ضمنا چهره زشت تجمع لباس‌های کثیف هم دیگر در آشپزخانه وجود ندارد.
محل قرار گرفتن لاندری‌روم

بهترین محل برای لاندری‌روم، اتاقی نزدیک به اتاق خواب است. زیرا اتاق خواب محل جمع‌آوری لباس‌های کثیف و قرار دادن لباس‌های تمیز است. محل مناسب دیگر برای لاندری‌روم، فضایی نزدیک حمام است که محل تعویض لباس است.

البته در بعضی ‌از خانه‌ها، لاندری‌روم نزدیک به بالکن یا تراس قرار دارد که برای آویزان کردن و خشک کردن لباس‌ها محل مناسبی است. در آپارتمان‌ها با مساحت کم می‌توان از انباری به عنوان لاندری‌روم استفاده کرد.

به طور کلی انتخاب محل لاندری‌روم در خانه به عواملی از جمله سهولت دسترسی، اولویت‌ها و سلیقه بستگی دارد. اگر دسترسی آسان و سریع به لاندری‌روم در اولویت باشد، باید آن را در جایی تعبیه کرد که به ‌راحتی بتوان از آن استفاده کرد. اما اگر اولویت با آسایش و سروصدای کم‌تر باشد، بهتر است که اتاق لباسشویی جایی دورتر از اتاق‌های خواب و مطالعه قرار گیرد.

اجزای اصلی لاندری‌روم

در صورت کوچک بودن مساحت لاندری‌روم، یکی از نکات مهم دیزاین است. به طوریکه متناسب با اندازه فضا اجزای اصلی را به ترتیبی جایگذاری کنید تا علاوه بر زیبا بودن، کاربردی هم باشد. اجزای اصلی یک لاندری‌روم عبارتند از: ماشین لباس‌شویی و خشک‌کن، میز اتو، اتو، قفسه‌هایی برای قراردادن لباس، سبدهای مجزای لباس کثیف، رخت‌آویز، انواع شوینده‌ها و پاک‌کننده‌ها. قرار دادن چرخ خیاطی، سینک روشویی، کمد و قفسه‌های متنوع و … اختیاری است.

ماشین لباسشویی و خشک‌کن

در طراحی لاندری‌روم، مهم‌ترین بخش به ماشین لباسشویی و خشک‌کن اختصاص دارد. حسب مورد می‌توان از یک ماشین لباسشویی ترکیبی، یا ماشین دوقلوی مجهز به خشک‌کن و یا یک ماشین لباسشویی و یک ماشین خشک‌کن به صورت مجزا استفاده کرد. در صورت استفاده از ماشین لباسشویی و خشک‌کن مجزا، بهتر است هر دو دستگاه را در کنار هم قرار دهید تا استفاده از آن‌ها راحت‌تر باشد.

رخت‌‌ خشک‌کن

بعد از شستن و خشک کردن لباس‌ها بهتر است آن‌ها چند ساعت هوا بخورند. همچنین بهتر است لباس‌های اتو شده با چوب لباسی در مکانی مناسب آویزان شوند، تا بعدا در کمد لباس‌ها گذاشته شوند. برای این منظور می‌باید فضای مناسب در لاندری‌روم در نظر گرفته شود.

سبد لباس‌های چرک

استفاده از سبد مجزا برای جمع‌آوری لباس‌های کثیف ضروری است تا از ریخت‌وپاش جلوگیری شود. در صورت وجود فضای کافی بهتر است برای لباس‌های روشن، لباس‌های تیره، ملحفه یا حوله از سبدهای جداگانه استفاده شود.

اتو

اتو و میز اتو از لوازم ضروری دیگر در لاندری‌روم است. در این صورت دیگر لازم نیست لباس‌ها را برای اتو کردن به اتاق دیگری انتقال داد. عموما به منظور صرفه‌جوئی در فضا از میز اتوی کشویی که در یکی از کمدهای لاندری‌روم تعبیه شده، استفاده می‌شود.

سینک ظرفشویی

نصب سینک ظرفشویی در لاندری‌روم واجب نیست، اما باعث می‌شود برای شستن دست‌ها، شستشوی دستی لباس‌ها و یا لکه‌‌بری لباس، مجبور نباشید به اتاق دیگری بروید. حتی در لاندری‌روم‌های بزرگ، معمولا یک وان هم برای شستشوی لوازم کثیف مانند چکمه‌های گلی یا حمام کردن حیوانات خانگی، قرار می‌دهند.

قفسه‌بندی

فرقی ندارد که فضای لاندری‌روم کوچک است یا بزرگ، برای قرار دادن لوازم و تجهیزات شستشو، سفیدکننده‌ها، حوله‌ها و پارچه‌های تمیزکننده، دستمال کاغذی، صابون، اتو، میز اتو و … همچنین برای جلوگیری از ریخت‌وپاش به قفسه، کمد، کشو یا شلف نیاز است. حتی می‌توان ماشین لباسشویی را هم در کابینت‌ دردار قرار داد تا زیبایی و مرتب بودن فضا بیشتر شود.

پیشخوان

در لاندری‌روم فضایی برای جدا کردن لباس‌ها، تا کردن و مرتب کردن آن‌ها تعبیه کنید تا کارتان راحت باشد. اگر فضای کافی ندارید، از یک میز تاشو استفاده کنید.

X