برای خرید کاغذ دیواری چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

شاید شما بخواهید برای منزل خود به جای رنگ زدن از کاغذ دیواری استفاده کنید.در ادامه مطلب زیر برای خرید کاغذ دیواری شما را راهنمایی میکنیم.

چگونه کاغذ دیواری مناسبی انتخاب کنیم؟

۱. ابتدا جنس کاغذ دیواری را بر اساس نیاز و بودجه ای که دارید، انتخاب کنید!

اولین موردی که در انتخاب کاغذ دیواری باید به آن توجه کنید، جنس آن است. به طور کلی جنس کاغذ دیواری، به دو نوع قابل شست وشو و غیر قابل شست وشو تقسیم می شود:
– کاغذ دیواری قابل شست و شو:

باید بدانید که کاغذ دیواری های قابل شست و شو در بازار شامل، وینیل، نانوُوِن، نانو هستند و می توانید این نوع کاغذ دیواری ها را به راحتی با دستمال مرطوب تمیز کنید. در واقع مزیت این کاغذ دیواری ها استحکام و مقاومت آن ها در برابر رطوبت، چربی و خط و ساییدگی است که آن ها را مناسب برای مکان های پر رفت و آمد و مرطوب می کند.کاغذ دیواری قابل شست و شو طلایی رنگ با طرح پتینه

 

– کاغذ دیواری غیر قابل شست و شو:

اما کاغذ دیواری های غیر قابل شست و شو را نمی توانید با دستمال و اسفنج مرطوب شست و شو دهید و از بین بردن لک و کثیفی ها از آن ها دشوارتر است. توجه داشته باشید که این کاغذ دیواری ها شامل، کاغذ دیواری کاغذی یا پارچه ای بدون پوشش و کاغذ دیواری سه بعدی یا طرح برجسته هستند.

برای مثال در تصویر زیر کاغذ دیواری طرح برجسته استفاده شده است که طرح آن از جنس الیاف پارچه است. به همین دلیل آن ها را نمی توان با دستمال مرطوب شست و شو داد. اما جلوه شیک و لوکس این کاغذ دیواری، آن را مناسب برای پذیرایی و اتاق مهمان می کند.کاغذ دیواری طرح برجسته غیر قابل شست و شو به رنگ طوسی و طرح داماسک مشکی

 

نکته: با توجه به استحکام و مقاومت پایین کاغذ دیواری های کاغذی بدون پوشش، این کاغذ دیواری ها قیمت پایین و مقرون به صرفه ای دارند. بنابراین بهتر است از آن ها در مکان های موقت مانند خانه های اجاره ای استفاده کنید.

۲. در گام بعدی، رنگ کاغذ دیواری را انتخاب کنید!

انتخاب رنگ کاغذ دیواری به فاکتور های بسیاری بستگی دارد که یکی از آن ها انتخاب رنگ، بر اساس رنگ مبلمان است. باید بگویم که حالت های مختلفی برای ست کردن رنگ کاغذ دیواری و مبلمان وجود دارد که در ادامه آن ها را معرفی کرده ام:
– ایجاد هارمونی بین رنگ مبلمان و کاغذ دیواری:

یکی از راه هایی که می توانید با استفاده از آن رنگ کاغذ دیواری منزل خود را انتخاب کنید، ایجاد هارمونی بین رنگ مبلمان و کاغذ دیواری است. برای این کار باید به رنگ مبلمان، دکوریجات و دیگر وسایل منزلتان توجه کنید و بین رنگ های آن ها، هماهنگی ایجاد کنید.

درست مانند تصویر زیر که رنگ کاغذ دیواری با رنگ تخت خواب و بالش های آن هماهنگ شده است.
انتخاب رنگ کاغذ دیواری با ایجاد هارمونی رنگ سرمه ای و صورتی– انتخاب رنگ کاغذ دیواری بر اساس طیف های مختلف یک رنگ خاص:

در روش دیگر می توانید از کاغذ دیواری تک رنگی استفاده کنید که دارای طیف رنگی یکسانی با مبلمانتان است.

این کار باعث ایجاد حس آرامش می شود و از در هم ریختگی فضا جلوگیری می کند. همچنین استفاده از این تکنیک، باعث به وجود آمدن فضایی مدرن در خانه می شود.

 

انتخاب رنگ کاغذ دیواری با طیف های مختلف یک رنگ خاص مبلمان
– رنگ متضاد کاغذ دیواری با رنگ مبلمان:

راه دیگری که شما می توانید با توجه به آن، رنگ کاغذ دیواری منزلتان را انتخاب کنید، استفاده از رنگ های متضاد است. به این صورت که شما رنگی متضاد با مبلمانتان را برای کاغذ دیواری انتخاب می کنید.

۳. در گام سوم، طرح کاغذ دیواری را انتخاب کنید!

انتخاب طرح کاغذ دیواری نیز مانند رنگ، به دانستن نکات و ترفند هایی نیاز دارد که در ادامه آن ها را باهم بررسی می کنیم:
– انتخاب طرح بر اساس سبک دکوراسیون فضا:

سبک دکوراسیون فضا تاثیر زیادی روی انتخاب طرح کاغذ دیواری دارد. برای انتخاب طرح کاغذ دیواری بر اساس سبک، شما باید به مدل و طراحی مبلمان، دکوری ها و دیگر وسایل منزلتان دقت کنید و ببینید در چه سبکی می باشند.

به این صورت که اگر مبلمان کلاسیک دارید، بهتر است مانند تصویر زیر، از کاغذ دیواری هایی که دارای طرح کلاسیک هستند، استفاده کنید. طرح کلاسیک کاغذ دیواری با توجه به سبک دکوراسیون کلاسیک

 

اما اگر فضایی که می خواهید آن را کاغذ دیواری کنید، سبکی مدرن و امروزی دارد، باید از کاغذ دیواری با طرح مدرن استفاده کنید.

نکته: باید بدانید به طور کلی در سبک مدرن از کاغذ دیواری استفاده نمی شود. اما اگر مایل به کاغذ دیواری این نوع فضا هستید، بهتر است طرح های هندسی ساده یا مانند تصویر زیر، نوع بافت دار ساده را انتخاب کنید.

– انتخاب اندازه طرح کاغذ دیواری بر اساس اندازه فضا:

باید بگویم که شما می توانید با انتخاب طرح های مختلف کاغذ دیواری، اندازه فضا را بزرگ تر و یا کوچک تر جلوه دهید و یا دیوارهای منزلتان را بلند تر و عریض تر نشان دهید.

به طور کلی کاغذ دیواری هایی که دارای طرح های درشت هستند، فضا را کوچک تر نشان می دهند و مناسب خانه های کوچک نمی باشند. اما اگر علاقه به استفاده از آن ها دارید، باید از آن تنها برای دیوار تاکیدی، مانند دیوار پشت تخت، استفاده کنید و بقیه دیوارها را ساده یا کاغذ دیواری با طرح ریز بزنید.طرح کاغذ دیواری درشت اتاق خواب که پشت دیوار تخت نصب شده است

در مقابل، کاغذ دیواری با طرح ریز مناسب فضا های کوچک است و باعث بزرگ تر نشان دادن فضا می شود. اما باید بدانید که استفاده بیش از حد از این طرح در یک فضا، باعث خستگی چشم می شود و در استفاده از آن باید تعادل را رعایت کنید.

 

نکته: هنمچنین در نظر داشته باشیدکه کاغذ دیواری با طرح عمودی ارتفاع دیوار را و کاغذ دیواری با طرح افقی عرض دیوار را بیشتر نشان می دهند.
کاغذ دیواری راه راه سفید و مشکی عمودی برای بلند تر نشان دادن دیوار و سقف

– ایجاد هارمونی در فضا با انتخاب طرح کاغذ دیواری:

علاوه بر رنگ، با انتخاب طرح هم می توانید هارمونی و زیبایی در فضای منزلتان ایجاد کنید. برای مثال می توانید مانند تصویر زیر، طرح کاغذ دیواری را مشابه به طرح کوسن و پارچه مبلی انتخاب کنید.

طرح کاغذ دیواری هندسی که با کوسن و مبل هارمونی و هماهنگی دارد

مطلب مرتبط: ۳ ترفند برای انتخاب طرح کاغذ دیواری + معرفی طرح های پرطرفدار
برای مکان های مختلف منزلمان، چگونه کاغذ دیواری انتخاب کنیم؟

گام هایی که در بالا آموزش دادم، نکات کلی در انتخاب کاغذ دیواری است. اما علاوه بر آن ها، هر یک از بخش های مختلف خانه مانند سالن پذیرایی، اتاق خواب مستر، اتاق کودک و نوجوان و یا راهرو نیاز به نکات خاص خود را دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازم:
۱. کاغذ دیواری پذیرایی:

برای ما ایرانی ها پذیرایی از دیگر قسمت های خانه مهم تر است. اکثرمان دوست داریم تا بهترین وسایل و شیک ترین دکوری ها را در آن قرار دهیم، زیرا از مهمان هایمان در این قسمت از خانه پذیرایی می کنیم. این موضوع در انتخاب کاغذ دیواری نیز صدق می کند.

برای انتخاب طرح و رنگ کاغذ دیواری پذیرایی، باید به فاکتور هایی مانند هارمونی، تضاد، اندازه و نور فضای پذیرایی دقت کنید

 

همچنین در نصب کاغذ دیواری در پذیرایی از تکنیک های نصب درون قاب، نصب کاغذ دیواری برای نصف دیوار و تکنیک تاکید بر نقطه کانونی می توانید استفاده کنید که جلوه لوکس و بسیار زیبا به فضا می دهد

کاغذ دیواری نصف دیوار به رنگ صورتی و طرح داماسک و گچ بری نصف دیگر دیوار

۲. کاغذ دیواری اتاق خواب:

توجه داشته باشید که کاغذ دیواری مناسب برای اتاق خواب هر شخص، با توجه به سلیقه و اندازه اتاق او، می تواند متفاوت باشد. علاوه بر آن شما باید رنگ و طرح کاغذ دیواری را نیز به صورتی انتخاب کنید تا هم فضایی هماهنگ و هم محیطی آرامش بخش برای خوابتان فراهم کنید.

در واقع رنگ زمینه کاغذ دیواری اتاق خواب بهتر است که خنثی یا رنگ سرد باشد تا محیط مناسبی برای خواب آرام و با کیفیت برایتان ایجاد کند.

کاغذ دیواری اتاق خواب به رنگ سرمه ای و طرح گل

نکته: دقت داشته باشید که مواردی که در بالا گفته شد، درباره انتخاب کاغذ دیواری برای اتاق کودک، نوزاد و نوجوان نیز صدق می کند، که تمامی این نکات را می توانید در مطالب زیر بخوانید:

– نکاتی برای انتخاب کاغذ دیواری مناسب اتاق خواب که باید بدانید!

– راهنمای کامل انتخاب کاغذ دیواری اتاق کودک و نوزاد
– کاغذ دیواری راهرو:

به طور کلی راهروها قسمت های مختلف خانه را به هم وصل می کنند و محل رفت و آمد هستند. انتخاب کاغذ دیواری راهرو باید با دقت زیادی انجام شود، زیرا اگر از طرح و رنگ نامناسب استفاده کنید، ممکن است راهرو کوچک و باریک بنظر برسد.

 

X