با نکات طراحی کلینیک آشنا شوید

امروزه با پیشرفت علم پزشکی و … نیاز به طراحی کلینیک های تخصصی و شیک بیشتر میشود .در ادامه مطلب زیر با طراحی کلینیک  آشنا خواهید شد.

امروزه بهترین کلینیک‌های طراحی شده آن‌هایی هستند که هم نیازِ بیماران و هم نیازِ کارمندان را مرتفع می‌کنند. آن‌ها از فضاهای مراقبت بهداشتی که کاربردی، مدرن و به لحاظ بصری جذاب باشند، استقبال می‌کنند. البته روند رو به رشد خدماتِ پزشکی از راه دور، راحتی و زیبایی شناسی نیز برایشان اهمیت بسیار زیادی دارد. وقتی صحبت از گزینه‌های درمانی می‌شود، بیماران در اولویتِ انتخاب قرار می‌گیرند. این روزها جذب بیمار و ارباب رجوع جدید به نگرانیِ اصلی بسیاری از متخصصان پزشکی تبدیل شده است و کمک گرفتن از یک نیروی متخصص در طراحی فضای کیلینک شما می‌تواند باعث ایجاد حس خوبِ برتری نسبت به سایر رقبا شود.

اتاق‌های انتظار

آیا می‌دانید که فضای اتاق انتظار می‌تواند بر کیفیت احساس بیمار از خدمات پزشکی شما تاثیرگذار باشد؟

بیماران به طور متوسط بیست دقیقه در انتظار می‌مانند و اغلب این زمان را تلف شده و بی‌حاصل می‌دانند. به کارگیری یک رویکرد فعال در طراحی کلینیک می‌تواند این نگرش را تغییر دهد. فضاهای انتظار را با صندلی‌های راحت و تمیزی که فاصلة مناسبی با یکدیگر دارند و باعث افزایش حریم خصوصی و حفاظت از سلامت می‌شود، مبله کنید. از نورپردازی مناسب برای خواندن یا استفاده از سایر وسایل مربوط به تکنولوژی اطمینان حاصل کنید و همچنین میزهای مسطحی را برای زمان‌های استراحت در نظر بگیرید. حتی ممکن است لازم باشد از چند ردیف صندلی استفاده کنید. بعضی از بیماران نمایشگرها را عامل مزاحمت و حواس پرتی می‌دانند و یک محیط کاملا آرام را ترجیح می‌دهند. اگر کلینیک شما کوچک است تا حد ممکن از نور طبیعی و نمای بیرونی استفاده کنید. در نهایت، برای مبله کردن فضا می‌توانید هنر اصیل محلی و طرح‌های رنگی و هارمونیک را به کار بگیرید. همچنین از دمای هوا و صداهای ناشی از تجهیزات یا تهویة هوا غافل نشوید.

جریان رفت و آمد

کلینیک‌های درمانی همیشه و به طور مداوم شاهد رفت و آمدهای زیادی هستند. برای به حداقل رساندن اختلال در رفت و آمد بیماران و کارکنان بهتر است ورودی‌های جداشونده‌ای ایجاد کنید که با استفاده از صندلی‌های چرخدار دسترسی به بخش پذیرش به راحتی امکان‌پذیر باشد. در حالت ایده‌آل، ملاقات کنندگان نباید برای ورود یا خروج از این مناطق عبور کنند. همچنین مهم است که کلینیک خود را به یک راهرو با فضای کافی برای جابجایی ماشین آلات قابل حملِ پزشکی مجهز کنید.

برنامه‌ریزی برای آینده

همکاری با یک طراح کلینیکِ باتجربه می‌تواند به شما در بهینه‌سازیِ فضای خود برای عملکرد بهتر، راحتی و ایمنی بیشتر کمک کند.

اهداف بلند مدت شما برای درمانگاه چیست؟ هنگامیکه در حال برنامه‌ریزی برای کلینیک خود هستید، از یک رویکرد استراتژیک در زمینة تجارت استفاده کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که آیا خدمات پزشکی یا دندان‌پزشکیِ شما با گذشت زمان تغییر می‌کند یا خیر. خریدِ تجهیزات جدید، استخدام کارکنان بیشتر یا پذیرش بیماران بیشتر فضای بیشتری را می‌طلبد. نکتة مهم این است که با ایجاد و اضافه کردن برخی موارد انعطاف‌پذیر به برنامه‌تان می‌توانید از بازسازی یا نوسازی‌های احتمالی در آینده جلوگیری کنید. هر چقدر از وسایل قابلِ حمل و جابجاییِ بیشتری مانند پارتیشن استفاده کنید، امکان تنظیم آسان در فضای اتاق را خواهید داشت.

قفسه‌بندی‌های کاربردی

قفسه‌های سفارشی یا آماده برای اتاق‌های انتظار و ایستگاه‌های پزشکی، باعث صرفه‌جویی در فضای اتاق می‌شود و ظاهری هارمونیک و شیک را به کلینیک شما می‌بخشد. موارد پذیرایی مانند میزهای پذیرش، سطل‌های ذخیره‌سازی، میزها و پارتیشن‌ها می‌توانند به راحتی با فضای کلینیک‌تان هماهنگ شوند. برای تفکیک بخش‌های عمومی، کارکنان و سازماندهی بهتر مطالبِ خواندنی یا فرم‌های پزشکی از جداکننده‌ها استفاده کنید. همچنین می‌توانید از سطوح با کیفیتی استفاده کنید که پاسخگوی نیاز به تمیزی و دوامِ کیلینیکِ شما باشد.

X