با مزایا و معایب کابینت پلی اورتان آشنا شوید

یکی از لوکس ترین اواع کابینت پلی اورتان میباشد.در ادامه مطلب زیر با مزایا و معایب کابینت پلی اورتان آشنا شوید.

کابینت پلی اورتان چیست ؟: کابینت یکی از مهم ترین اجزا در دکوراسیون آشپزخانه می باشد و تاثیر فوق العاده ای در جذابیت و زیبایی آشپزخانه دارد. از آنجایی که آشپزخانه جزو مهم ترین و محوری ترین بخش های هر خانه ای به حساب می آید، باید به زیبایی و کاربرد آن اهمیت بیشتری قائل شد. از این رو در انتخاب کابینت باید دقت زیادی به خرج داد.

کابینت ها در انواع متفاوتی در بازار موجود می باشند و شما می توانید متناسب با نیاز و سلیقه ی خود بهترین نوع کابینت را انتخاب کنید. در این مقاله قصد داریم در مورد یکی از کابینت های پرکاربرد یعنی کابینت پلی اورتان و پلی استر صحبت کنیم. در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

کابینت پلی اورتان و پلی استر

کابینت پلی اورتان

کابینت پلی اورتان و پلی استر جزو کابینت های رنگ می باشند و متناسب با طرحی که دارند در دسته ی کابینت کلاسیک و کابینت مدرن قرار می گیرند. این دسته از کابینت ها در مقایسه با کابینت چوب قیمت کمتری دارند اما از نظر زیبایی و جلوه می توانند دکوراسیون آشپزخانه شما را متحول کنند.
مشخصات کابینت پلی اورتان و پلی استر

در طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه از متریال های مختلفی استفاده می شود. از این رو می توان گفت تنوع در انواع مدل های کابینت آشپزخانه بسیار زیاد است. کابینت رنگ یکی از رایج ترین انواع کابینت ها می باشد که بدنه ی آن از جنس ام دی اف می باشد. در این نوع کابینت ها برای درب و قسمت های بیرونی به جای روکش چوبی از رنگ استفاده می شود.

کابینت رنگ، کابینتی است که بدنه ی آن ها از ام دی اف خام تشکیل شده است و در درب های آن ها از رنگ های مخصوصی استفاده شده است. این نوع کابینت ها خود به دو نوع دسته بندی می شود که در ادامه در مورد این دو مورد بیشتر توضیح می دهیم.
۱- کابینت پلی اورتان

بدنه ی کابینت پلی اورتان از جنس ام دی اف می باشد و در پوشش بدنه این کابینت از یک رنگ مقاوم و مرغوب استفاده شده است که در برابر خش، نم و رطوبت مقاومت بسیار بالایی دارد. در مراحل تولید کابینت رنگ پلی اورتان ابتدا با استفاده از دستگاه های سی ان سی ، عملیات زیر سازی کابینت انجام می شود. برای زیر سازی ابتدا با استفاده از سمباده سطح کار آماده سازی می شود ، سپس عمل بتونه زنی انجام می شود.

در مرحله ی بعدی دوباره سطح کار سمباده زده می شود و بعد آستر و پرایمر روی آن قرار گرفته و دوباره سمباده زده می شود. بعد از اتمام کار، بدنه کار رنگ آمیزی می شود. رنگ آمیزی خود شامل ۶ مرحله می باشد. در ابتدا یک سطح نازک با رنگ های پلی اورتان پوشانده می شود و پسبعد از خشک شدن، دوباره لایه دوم رنگ آمیزی می شود. برای اینکه نتیجه ی کار یک دست شود، این کار شش مرحله تکرار می شود.

مزیت های کابینت پلی اورتان

کابینت پلی اورتان دارای مزایای زیر می باشد:

کابینت پلی اورتان در برابر نم و رطوبت از مقاومت بالایی برخوردار است.
این نوع کابینت در برابر خش و ضربه، مقاومت بالایی دارد.
رنگ کابینت پلی اورتان به دلیل تابش نور خورشید تغییر پیدا نمی کند.
این نوع از کابینت در رنگ های متنوع اجرا و پیاده سازی می شود.
در کابینت پلی اورتان از رنگ های مات و براق متناسب با سبک دکوراسیون استفاده می شود.

۲- کابینت پلی استر

یکی دیگر از انواع کابینت رنگ، کابینت پلی استر می باشد. پلی استر گونه ای از رنگ های شفاف است که خود به دو نوع ترموپلاستیک و ترموست دسته بندی می شوند. رنگ های پلی استر همانند رنگ های پلی اورتان، تنوع بسیار زیادی دارند و با هرکدام از سبک های دکوراسیون قابل اجرا هستند.

کابینت هایی پلی استر، قیمت ارزان و مقرون به صرفه تری دارند و در برابر اشعه ی uv از مقاومت بالایی برخوردارند. اما این نوع کابینت ها در مقایسه با کابینت پلی اورتان در برابر ضربه و نم و رطوبت مقاومت کمتری دارند.

انواع کابینت پلی اورتان و پلی استر

کابینت های رنگ بسته به طرحی که در طراحی و ساخت آنها به کار رفته است، در گروه های مختلفی دسته بندی می شوند. در ادامه انواع کابینت رنگ را به شما معرفی می کنیم.
۱- کابینت رنگ کلاسیک

در کابینت رنگ کلاسیک ابتدا درب، سرستون ها و بخش های مختلف با کمک دستگاه های سی ان سی ابزار زده شده و در نهایت رنگ آمیزی می شوند. این نوع از کابینت ها دارای طرح های پرکار و شلوغ هستند و در محیط هایی با سبک دکوراسیون کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرند. کابینت روکش چوب، یکی از رایج ترین کابینت های رنگ کلاسیک می باشد.
۲- کابینت رنگ مدرن

کابینت مدرن، طراحی ساده ای دارد و در آن خبری از ابزار زنی ستون، سرستون و درب آن نمی باشد. بدنه ی این نوع از کابینت ها از جنس ام دی اف می باشد و درب و بخش های بیرونی آن در رنگ های مختلف قابل اجرا و پیاده سازی هستند.
کابینت پلی اورتان یا کابینت پلی استر؟ کدام ارزان تر است؟

قیمت کابینت پلی اورتان و کابینت پلی استر به فاکتورهای متعددی بستگی دارد و نرخ مشخصی ندارد. از مهم ترین فاکتورهایی که در تعیین قیمت کابینت رنگ موثر هستند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

طرح کلی کابینت
متریال به کار رفته برای بدنه
تعداد لایه های رنگ به کار رفته برای اجرای کار
نوع و برند تولید کننده رنگ
تعداد و نوع کابینت ها

علاوه بر موارد ذکر شده، هر اندازه که تعداد لایه های رنگ کابینت اورتان و پلی استر بیشتر باشد، بر قیمت نهایی کار نیز موثر خواهد بود. بیشتر شدن تعداد لایه های رنگ و استفاده از پلی اورتان های خارجی و برند باعث بالاتر رفتن قیمت نهایی کابینت رنگ می شود.
طراحی و ساخت کابینت پلی اورتان و پلی استر

اولین اقدامی که در طراحی و ساخت کابینت رنگ انجام می شود، زیرسازی آن است. در زیرسازی کابینت رنگ با کمک سی ان سی عملیات ابزار زنی انجام شود. علاوه برآن کارهایی از جمله سمباده زنی، بتونه کاری، سمباده زنی، آستر و پرایمر و سمباده زنی جزو مراحل ساخت کابینت پلی اورتان می باشد.

مراحل فوق و شش مرحله ی ذکر شده در بالا باید با دقت تمام و با استفاده از ابزارهای خاص انجام شود. خروجی کار کابینت پلی اورتان و پلی استری خواهد بود که در برابر رطوبت و نم مقاومت بالایی خواهد داشت.
سخن پایانی

کابینت یکی از مهم ترین اجزا در طراحی دکوراسیون آشپزخانه می باشد. کابینت ها در انواع متفاوتی طراحی و ساخته می شوند. کابینت پلی اورتان و پلی استر یکی از مقاوم ترین و محبوب ترین کابینت هایی هستند که در محیط آشپزخانه استفاده می شوند. امیدواریم با خواندن این مقاله با ویژگی ها، مزایا و معایب این نوع کابینت بیشتر آشنا شده باشید.

X