با مزایا و معایب انواع رومیزی آشنا شوید

با مزایا و معایب انواع رومیزی آشنا شوید

وقتی میخواهیم برای میز های خود رومیزی  سفارش دهیم مزایا و معایب آن را باید در نظر بگیریم.در ادامه مطلب زیر با مزایا و معایب انواع رومیزی آشنا شوید.

● رومیزی پارچه‌ای

مزایا: هماهنگ‌کردن رنگ این رومیزی‌ها با وسایل خانه یا حتی رنگ طبیعت در فصل‌های مختلف سال، بسیار ساده است. حتی می‌توانید با این پارچه‌های رنگی، گرمی و سردی خاصی به فضای منزلتان بدهید. مثلا رنگ‌های سرد را برای فصل‌های گرم و رنگ‌های گرم را برای فصل‌های سرد انتخاب کنید. رومیزی‌های پارچه‌ای رنگی بسیار سبک هستند و فضای منزل را به سادگی از حالت کلاسیک به فانتزی و شورانگیز تبدیل می‌کنند. این رومیزی‌ها برای قرار دادن روی شیشه میز ناهارخوری، میز جلوی مبل و عسلی‌ها مناسب هستند.

معایب: این رومیزی‌ها به هیچ‌وجه رسمی نیستند و قرار دادن آنها روی میز برای مهمانی‌های‌ رسمی مناسب نیست. چروک و لک شدن بیش از اندازه هم از دیگر معایب آنها محسوب می‌شود. البته اگر فرزند کوچکی در خانه دارید که مدام رومیزی‌ها را کثیف می‌کند، بهتر است از همین جنس‌های ساده و ارزان‌قیمت استفاده کنید.

● رومیز‌ی مخملی

مزایا: رومیزی‌های مخملی یا آنهایی که ترکیبی از مخمل و تافته هستند، بسیار خودنمایی می‌کنند. این رومیزی‌ها هم که برخی با نام رومیزی‌های هندی آنها را می‌شناسند، دارای مزایا و معایبی هستند. این رومیزی‌های شیک و کلاسیک، بهترین گزینه برای خانه‌های مدرن و خلوت محسوب می‌شوند و طرح و رنگ‌های زنده و شفاف آنها، سردی فضای خانه را از بین می‌رود. معمولا این رومیزی‌ها لک را نشان نمی‌دهند، اصلا چروک نمی‌شوند، قیمت نسبتا مناسبی دارند و بسیار سبک هستند.

معایب: مخملی بودن جنس این رومیزی‌ها باعث تجمع گرد و خاک درون تار و پودشان می‌شود. به همین دلیل استفاده از آنها در خانه‌هایی که بچه‌های کوچک یا افراد مبتلا به آسم و آلرژی زندگی می‌کنند، چندان مناسب نیست. به طور کلی، رومیزی هم می‌تواند مانند هر کالای پرزدار دیگری باعث ایجاد حساسیت شود اما امکان ایجاد این حساسیت در رومیزی مخملی به دلیل حبس‌شدن انواع گرد و غبار، آلودگی‌های محیطی و قارچ‌ها در میان الیاف متراکمش بیشتر است.

● رومیزی کتانی

مزایا: رومیزی‌هایی با جنس کتان نازک که معمولا با ملیله و سرمه روی آنها کار می‌شود هم طرفداران و مزایا و معایبی دارند. این رومیزی‌های سبک و زیبا برای قرار گرفتن روی شیشه میز ناهارخوری و میز جلوی مبل بسیار مناسب هستند، می‌توان آنها را روی میزهای عسلی که قرار نیست شیشه داشته باشند هم انداخت، گرد و غبار زیادی به خود نمی‌گیرند و نیازی به اتو کردن آنها پس از شستن نیست. روشنی رنگ آنها (این رومیزی‌ها معمولا به رنگ سفید یا نباتی هستند) باعث باز و خلوت‌تر نشان دادن فضا می‌شود.

معایب: شستن این رومیزی‌ها کار ساده‌ای نیست و نمی‌توان آنها را داخل ماشین لباسشویی انداخت. اگر نخ قسمتی از ملیله‌دوزی یا سرمه‌دوزی‌شان پاره شود، تمام سرمه‌ها و ملیله‌ها می‌ریزند و از بین می‌روند. ضمن اینکه روشن بودن رنگ این نوع رومیزی‌ها باعث لک شدن مدام آنها می‌شود.

با مزایا و معایب انواع رومیزی آشنا شوید
با مزایا و معایب انواع رومیزی آشنا شوید
X