بازسازی آپارتمان

بازسازی آپارتمان

بازسازی آپارتمان

بازسازی آپارتمان به مجموعه فعالیت هایی که تغییرات کلی و جزئی در ظاهر و بنای ساختمان ایجاد می کنند گفته می شود. بازسازی آپارتمان به دو دسته کلی بازسازی ساختاری و سازه ای و بازسازی تزیینی تقسیم می شود.

هدف از بازسازی آپارتمان عموماً به دلیل فرسودگی ساختمان و یا خام بودن ساختمان های نوساز بعد از تحویل از سازنده ساختمان می باشد. این کار زمانی انجام می شود که کارفرما در این نوع از کار قصد تغییر فضاها را در پلان داشته باشد. به عنوان مثال محل قرارگیری اتاق ها یا سرویس ها و یا آشپزخانه را تغییر دهد بازسازی سازه ای و یا ساختاری محسوب می شود ولی در صورتی که عملیات بنایی یا تاسیساتی نداشته باشد و فقط تزیینات داخلی نیاز داشته باشد بازسازی تزیینی محسوب می شود . معمولاً هزینه های بازسازی آپارتمان کمتر از احداث ساختمان جدید می باشد.

دلایل بازسازی آپارتمان چیست؟

 • از بین رفتن جزئی و یا کلی بافت ساختمان
 • تمایل به تغییر و بازسازی آپارتمان به دلیل ایجاد تنوع در محیط
 • افزایش مقاومت ساختمان در برابر حوادث و بلایای طبیعی و غیر طبیعی
 • تصمیم به تغییر کاربری محیط و اقدام به تغییر دکوراسین داخلی آن
 • افزایش جمعیت خانواده و نیاز به استفاده بهتر از منزل
 • مدرنیته کردن فضا و همسویی با تغییرات تکنولوژی

تاثیر بازسازی منزل بر روحیه افراد

مطالعات نشان می دهد تغییر در محیط زندگی و دکوراسیون تاثیر به سزایی در خلق و خوی افراد دارد. ایجاد بازسازی در فضا و محیط کار، باعث افزایش روحیه و سلامت روانی افراد خواهد شد. بعد از گذشت مدت زمانی، انسان ها نیاز دارند که در محیط خود تنوعی ایجاد کنند و از این طریق رغبت بیشتری نسبت به کارهای روزمره در خود ایجاد نمایند.

بازسازی آپارتمان با استفاده از متدهای مدرن احساس خوشایندی را ایجاد می کند. همه انسان ها دوست دارند ساعاتی از عمر خود را در محیطی بگذرانند که از آن آرامش دریافت می کنند و این محیط را دوست می دارند. بنابراین زمان آن رسیده است فکری به حال بناهای فرسوده و قدیمی خود کنیم و با استفاده از بازسازی آپارتمان تنوعی در روند زندگی خود ایجاد کنیم.

محاسبه هزینه بازسازی آپارتمان

یکی از ابتدایی ترین کارها قبل از شروع به بازسازی آپارتمان این است که بدانیم چه مقدار هزینه برای بازسازی آپارتمان لازم است به خرج دهیم. با دانستن این مطلب بهتر می توانیم به انتخاب نوع متریال مربوطه بپردازیم و بهتر روند بازسازی آپارتمان را مدیریت کنیم. باتوجه به میزان هزینه ای که کارفرما برای بازسازی در نظر گرفته است، می توان تصمیم گرفت که چه قسمت هایی را تغییر دهیم و از چه طرح هایی استفاده نماییم.

مجموعه رنویت ارک با توجه به تجربه کافی در ضمینه ساخت و ساز و حجم خرید بالا اقدام به تهیه مصالح مورد نیاز از تولید کننده ها نموده و هزینه برآورد شده بازسازی آپارتمان را برای مشتریان خود کاهش داده و امکان انجام تغییرات بیشتری را برای کارفرمایان خود ایجاد نموده است.

نکات مربوط به بازسازی منازل

 • استفاده از بهترین نوع قرارداد متناسب با شرایط کارفرما
 • مشورت با افراد باتجربه و متخصص در حوزه بازسازی آپارتمان
 • رعایت تناسب در تغییرات پیاده سازی شده در محیط با یکدیگر
 • تخمین درست هزینه های بازسازی و در نظر گرفتن موارد احتمالی
 • تخمین درست و عاقلانه زمان انجام و اجرای کار
 • استفاده از تکنولوژی های جدید و روش ها و متریال های مدرن و بروز ساختمانی
 • استفاده از گروه متخصص و با تجربه
 • پیاده سازی طرح های خلاقانه و منحصر به فرد مناسب با هر پروژه
 • رعایت قوانین و مقررات ساختمانی در هنگام بازسازی منزل
 • ایجاد طرح هایی با تغییرات کم اما تاثیر زیاد در فضا
 • رعایت نکات امنیتی در هنگام بازسازی منزل
 • شفافیت و صداقت در تمام موارد ذکر شده

پاکسازی

بعد از انکه کار ساخت در ساختمان به پایان رسید، لازم است محیط از هر گونه مواد و مصالح دور ریختنی و اضافی پاکسازی شود. یکی از مهمترین قسمت هایی که در بحث بازسازی آپارتمان مطرح است اینست که گروهی که بر بازسازی کار می کنند با استفاده از جدیدترین و به روز ترین متدهای قابل اجرا در محیط سعی کنند، فضایی زیبا و درخور را برای مشتریان خویش به کار گیرند. انطباق این متدهای جدید با توجه به ظرفیت های موجود در ساختمان باید توسط افراد حرفه ای و متخصص صورت گیرد که در آن حرفی برای گفتن خواهند داشت.

مراحل اصولی بازسازی یک ساختمان

 1. همه چیز به قدمت ساختمان شما بستگی دارد. میزان خرابی و فرسودگی در ساختمان شما چقدر است؟
 2. از استحکام بنای ساختمانی خود چقدر مطمئن هستید؟
 3. فقط ظاهر ساختمان برای شما اهمیت دارد یا می خواهید در سال های آینده از ساختمان خود مطمئن باشید؟
 4. عایق کاری ساختمان شما در چه حدی است؟ آیا ملک شما نم دارد؟ از سالم بودن لوله ها و تاسیسات در ساختمان خود مطمئن هستید؟

نحوه بازسازی آپارتمان

کار بازسازی آپارتمان به دو دسته اصلی تقسیم می شود؛

 1. بازسازی و مرمت بخش های اصلی که در استحکام بنا تاثیر دارد (بازسازی سازه ای و ساختاری )
 2. مرمت و بازسازی قسمت های قابل دید برای زیبایی و نوسازی تجهیزات ساختمانی (بازسازی تزیینی)

مراحل بازسازی آپارتمان

اولین گام تشخیص نوع بازسازی بر اساس تشخیص متخصصین، بودجه و همینطور نیاز شما می باشد. در صورتی که بازسازی ساختاری و یا همان بازسازی اساسی را انتخاب کردید گام نخست تعویض تاسیسات می باشد که می توانید فیلم بازسازی اساسی را در این خصوص مشاهده نمایید .

تعویض تاسیسات

در صورتی که نم و رطوبت وجود داشته باشد پس از رفع نقص تاسیسات مشکل دار ، دیوارهای حائل را باید تابه آجر رسیدن روبرداری کرد. یعنی اینقدر سطح دیوار را کند تا به آجر رسید. سپس از ابتدا دیوار را با شاغول بندی مناسب گچ و خاک کرد. پس از خشک شدن گچ و خاک می بایست سفیدکاری را آغاز کرد تا دیواری نو و تمیز داشته باشیم. در واقع این دیوار ها به دلیل اینکه تخریب نمی شوند، بازسازی می شوند و به همین دلیل باید مرحله گچ کاری را در آنها با دقت انجام داد.

سرویس ها و حمام

یکی از موارد مهم در بازسازی آپارتمان محل قرارگیری سرویس ها و حمام است. بعد از مرمت و بازسازی دیوارهای اصلی نوبت به سرویس ها می رسد. یکی از دلایلی که باعث نم دار شدن ساختمان می شود از بین رفتن عایق های حمام و سرویس های بهداشتی است.

به مرور زمان عایق رطوبتی استفاده شده در سرویس ها دچار فرسودگی شده و رطوبت را از خود عبور می دهد. برای برطرف کردن این فرسودگی و یا جابجایی احتمالی سرویس ها و حمام می بایست از ابتدا کف حمام و سرویس را کند و دوباره از عایق های ایزوگام استفاده کرد. می توان به ضرورت استفاده از عایق اینکار را به صورت چندلایه استفاده کرد.

یادتان باشد عایق کاری فقط محدود به سرویس ها و حمام نمی باشد. کف آشپزخانه، کف پشت بام و اصولاً هر مکانی که با رطوبت سر و کار دارد نیاز به عایق کاری دارد. عایق کاری فضاهای رطوبت خیز یا همان فضاهای خیس باعث ایزوله شدن هر طبقه نسبت به طبقه پایینی می شود و عمر ساختمان را بیشتر می کند.

بررسی سقف و ستون ها

شما در بازسازی آپارتمان حتماً باید نسبت به چک کردن سقف ها و ستون ها اقدام کنید. ستون ها فلزی را اگر نیاز هستند مقاوم سازی کنید و در سقف هر اتاق دقت کنید که ترک های ریز به مرور زمان بیشتر نشود. بعد از اینکه مستحکم سازی را انجام دادید دوباره می توانید از گچ گاری در سقف و ستون ها استفاده کنید. معمولاً این گچ کاری را با ابزارهای سقفی گچ بری پیش ساخته یا دستی ادامه می دهند.

ابزارهایی که در این دو دهه اخیر در ایران طرفداران خاصی داشته است. معمولاً در هر ساختمان نوسازی گچ کاری بر طبق سلیقه سازنده ملک انجام می شود. این گچ کاری و طرح دادن به سقف می تواند از طرح های ساده طبعیت کند و می تواند از طرح های پیچیده شکل گرفته باشد.

استفاده از سقف های کاذب نیز راهی است برای افزودن به زیبایی و مهم تر افزودن به کارایی سقف ساختمان. به این ترتیب که ارتفاع را از کف تا سقف را کمتر در نظر گرفته و به فاصله چند سانتی متری از سقف از سقف های کناف یا همان سقف های کاذب استفاده می کنید.

مزیت استفاده از سقف های کاذب این است که شما در هر کجای سقف که بخواهید به راحتی می توانید نور و روشنایی ایجاد کنید و در روشن کردن فضای داخل واحد هیچ محدودیتی نخواهید داشت. یکی دیگر از مزیت های سقف کاذب این است که تاسیسات برق و سیم ها و حتی لوله های آب را از زیر آن یعنی دقیقاً فضایی بین سقف کاذب و سقف اصلی قرار می گیرد.

یکی از مهمترین مزیت های انواع سقف کاذب سبک بودن انواع آن می باشد. در صورت هر گونه خرابی یا نیاز به تغییرات در تاسیسات به راحتی می توانید سقف کاذب را برداشته و به آن قسمت دسترسی پیداکرده و تغییرات مورد نظر را اعمال کنید.

همانطور که می دانید سقف های کاذب در تایل های مختلف و با طرح ها و اندازه های مختلف ساخته می شوند. اندازه تایل های سقف های کاذب که اصولا در سرویس ها و محل هایی که تاسیسات عبور کرده استفاده می شود قابل تغییر است.

تعویض تجهیزات در بازسازی آپارتمان

اگر تصمیم به بازسازی آپارتمان قدیمی خود گرفته اید حتماً متوجه نیاز به تعویض در بسیاری از تجهیزات ساختمان خود شده اید. لوازم و ابزار هایی که فرسوده شده اند و دیگر آن کارایی همیشگی را ندارند. در این بخش به آنها اشاره می کنیم. امید است با دانستن موارد این گونه در زمان و بهینه سازی ساختمان شما تاثیر مثبت داشته باشیم.

تعویض درب

در بازسازی آپارتمان درب های ورودی منزل را می توان برای امنیت بیشتر و همچنین حفظ انرژی از حالت قدیمی خود تبدیل به درب های ورودی ضد سرقت و یا تمام چوب ایمن تر کرد . معمولاً درب های ضد سرقت دارای چند لولا و چند قفل همزمان هستند و روی یک چارچوب مخصوص که از قبل ساخته شده اند سوار می شوند اما باز توصیه ما استفاده از دزدگیر و یا دوربین مدار بسته به طور همزمان می باشد .

بعد از درب ورودی نوبت به درب های داخلی ساختمان شما می رسد. هر واحد وابسته به اینکه چند اتاق خواب داشته باشد دارای درب های داخلی متعددی است. اگر واحد شما ۲ خوابه باشد شما حداقل ۴ درب داخلی خواهید داشت. ۲ درب برای اتاق ها و ۲ درب نیز برای حمام و سرویس. درب های اتاق ها را می توانید از انواع درب های ام دی اف ، تمام چوب ، ام دی اف روکش چوب و یا اچ دی اف و یا حتی درب های وکیوم استفاده کنید.

برای درب های حمام و سرویس می توانید از درب های ضد آب استفاده کنید در بازسازی آپارتمان معمولاً درب های ضد آب همان درب های چوبی هستند که یک روکش پلاستیکی ضد آب برای عایق بندی نیز دارند. به درب های ضد آب HPL نیز می گویند.

این درب ها در رنگ های متفاوت تولید می شوند و خیال شما را بابت فرسوده شدن زود هنگام ناشی از رطوبت در محیط حمام و سرویس را تا حد زیادی از بین می برد اما عیب بزرگ انها ساده بودن آنهاست که گروه رنویت ارک در پروژه هایی که سرویس کوچک دارند یا به عبارتی فاصله شیر الات با درب کم است و مجبور به استفاده از درب های ضد اب می شود داخل درب ها را ضد اب کرده و بیرون درب ها را متناسب و هماهنگ با سایر درب ها استفاده می کند که شکل ظاهری بهتری پیدا می کند.

تعویض پنجره

بعد از تعویض درب ها نوبت به تعویض پنجره ها می رسد. نگاه ویژه به پنجره ها در بازسازی آپارتمان امری مهم است، زیرا در صرفه جویی مصرف انرژی تاثیر گذار است. اگر پنجره های شما از انواع قدیمی پنجره های ساختمانی است (آهنی) نگران نباشید. شما به راحتی می توانید این نوع پنجره ها را با پنجره های ۲ جداره یو پی وی سی و یا آلمینیومی تعویض کنید.

یو پی وی سی پروفیل هایی است که بسیار سبک هستند و مخصوص ساخت درب و پنجره تولید می شوند. دو جداره بودن پنجره های UPVC باعث حفظ انرژی بیشتر در ساختمان و عایق بندی صوتی نیز می شوند.

معمولاً ساختمان هایی که پس از بازسازی از UPVC استفاده کرده اند ساکت تر هستند و در فصل گرما، سرمای تولید شده را بیشتر حفظ می کنند و در فصل سرما، گرما و حرارت تولید شده در منزل را نگهداری می کند.

یادتان باشد پنجره های شما از هر نوعی که باشد به منظور صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی می بایست از درزگیر هم استفاده شود. در بازسازی آپارتمان استفاده از پنجره های مدرن مقرون به صرفه نیز هست زیرا از هزینه های مصرف انرژی شما تا حد زیادی کاسته می شود.

تعویض کابینت آشپزخانه

در بازسازی آپارتمان یکی از اجزایی که بسیار اهمیت دارد کابینت آشپزخانه است. امروزه اشکالاتی که به خاطر آن کابینت ها را تعویض می کنند کم نیستند. ایراداتی مانند قدیمی بودن و خارج از مد بودن کابینت های قبلی، خوردگی و زنگ زدگی کابینت های فلزی، کاربری پایین کابینت های قدیمی و صرفاَ قفسه بودن آنها، سر و صدا در اثر فرسودگی و شکل نا مناسب ظاهر آنها و از همه مهمتر ست نبودن کابینت های قدیمی با دیزاین آشپزخانه و دیزاین کلی منزل شما باعث شده که تعویض کابینت ها از واجبات در بازسازی آپارتمان باشد.

انواع کابینت

برای اینکه بتوانید آشپزخانه خود را مدرن کنید نیازمند تعویض کابینت ها هستید. این تعویض با طراحی قبلی و مطابق با نیاز شما شکل می گیرد. طراحی کابینت آشپزخانه تابعی از فضای آشپزخانه شماست. شما هر جایی که دلتان بخواهد نمی توانید سینک ظرفشویی را قرار دهید یا همین طور سایر تجهیزات آشپزخانه را ، بنابراین می بایست سیستم آشپزخانه خود را طبق استاندارد های طراحی دیزاین کنید که در هر مرحله توسط طراحان مجرب گروه ما و نیاز های هر خانواده مورد بررسی قرار می دهیم تا به بهترین تیجه متناسب با نیاز و سلیقه کارفرما دست یابیم.

تعویض شیرآلات بهداشتی

یکی دیگر از مواردی که در بازسازی آپارتمان اهمیت دارد بحث تعویض شیرآلات ساختمانی است. البته تعویض شیرآلات هر چند سال یکبار می بایست انجام شود. سرویس کردن شیرآلات و تعویض واشر هم از ضروریاتی است که در صورت لزوم انجام می شود و ربطی به بازسازی آپارتمان ندارد. شما در چهار قسمت می بایست نسبت به تعویض شیرآلات اقدام کنید:

 1. دستشویی داخل سرویس بهداشتی
 2. شیرآلات توالت
 3. شیرآلات حمام و وان
 4. شیرآلات ظرفشویی

معمولاً کارخانه های سازنده ست شیرآلات را چهارتایی در نظر می گیرند و شما با خرید یک ست شیرآلات می توانید تمام شیرآلات را تعویض کنید. هر چند که شیرآلات به صورت تکی هم در بازار موجود است.

یکی دیگر از دلایل تعویض شیرآلات در هنگام بازسازی آپارتمان میزان آب خروجی از شیر است. کارتریج شیر نشان دهنده ی میزان خروجی آب از شیر است و هر چه این کاتریج بزرگتر باشد هم حجم شیر و هم میزان آب دهی به مراتب افزایش پیدا می کند. شیرآلات با کاتریج ۴۰ برای منازل مسکونی مناسب هستند و کاتریج ۳۵ را بیشتر در مصارف ساختمان های اداری و تجاری می بینیم.

دقت داشته باشید که شیرآلاتی را انتخاب کنید که حتماً دارای نشان استاندارد و سلامت باشند زیرا برای تولید شیرآلات از سرب استفاده می شود. شیر مناسب از فلز برنج ساخته شده است و برای سلامتیه شما هیچ ضرری نخواهد داشت.

جداسازی و زون بندی آپارتمان

برای بازسازی آپارتمان یکی از مهم ترین اصول که تاثیر بسزایی در عدم اتلاف زمان دارد منطقه بندی آپارتمان و ساختمان است. شما می توانید منزل را برای یک بازسازی آپارتمان موفق آماده کنید. برای این منظور ابتدا می بایست تغییرات مورد نظر خود را در منزل یادداشت کرده و آنها را به تیم فنی و مهندسی رنویت ارک ارائه کنید.

منطقه بندی می تواند به شکل های مختلف صورت گیرد. این انتخاب شماست که چند زون در منزل تعریف کنید. ولی به طور کلی چند زون اصلی برای بازسازی آپارتمان وجود دارد. مهم ترین منطقه به لحاظ فنی که بیشترین تغییرات در آن لحاظ می شود آشپزخانه است. همانطور که توضیح داده شد شما در آشپزخانه با تغییر کابینت ها می توانید کل فضا را تغییر دهید. همچنین تعویض کاشی و سرامیک آشپزخانه نیز بسیار مهم است.

آشپزخانه

در صورتی که محل قرارگیری اجزا در آشپزخانه شما تغییر کند مثلا جای سینک ظرفشویی تغییر کند و یا به طور کلی جانمایی آشپرخانه خود رادر پلان ساختمان تغییر دهید قطعا برای انجام تاسیسات جدید و همینطور عایق و قراردادن کف شور می بایست سرامیک کف را عوض کنید.

فرقی ندارد که کف آشپزخانه شما چیست. هر چه که باشد شما می توانید با سرامیک های پرسالانی بدون بند آن را دیزاین کنید و همینطور می توانید از ترکیب پارکت و سرایک هم استفاده کنید . همین طور کاشی های دیوار مناسب برای اعمال تغییرات هستند. یکی از دلایلی که کاشی های آشپزخانه را به چالشی برای بازسازی آپارتمان تبدیل می کند شکستگی های احتمالی و یکنواختی است. برای رهایی از یکنواختی و تغییر کلی آشپزخانه کاشی و سرامیک بعد از کابینت در اولویت هستند که به کاشی های انتیک یا لوکس بین کابینتی معروف هستند.

سالن اصلی یا اتاق پذیرایی

سالن اصلی یا اتاق پذیرایی منطقه دیگری است که در آن تغییرات بنیادی تری لحاظ می شود. از جابجایی دیوارها البته با در نظر گرفتن نکات سازه ای گرفته تا نقاشی یا استفاده از کاغذ دیواری برای بازسازی اتاق پذیرایی اقدامات مناسبی هستند. اصلی ترین بخش در اتاق پذیرایی توجه به نورگیر فضا است.

محل قرارگیری پنجره ها در پذیرایی

شما می توانید محل قرارگیری پنجره ها و اندازه آنها را با توجه به مسائل فنی ساختمان در صورتی که جزء مشاعات نباشد و تداخلی با نمای ساختمان نداشته باشد، تغییر دهید. معمولاً در بازسازی آپارتمان این کار را برای افزایش نور در منزل انجام می دهند.

پذیرایی

برای بازسازی آپارتمان بویژه بازسازی اتاق پذیرایی کف سالن شما دارای اهمیت است. اینکه از چه متریالی و برای چه منظوری استفاده می کنید بسیار مهم است. ممکن است شما بخواهید بعد از بازسازی آپارتمان از فرش استفاده نکنید، اگر این چنین است می بایست کف سالن پذیرایی سنگ یا سرامیک بدون بند کار شود. دقت داشته باشید حتماً از قرنیز در هنگام بازسازی آپارتمان استفاده کنید. قرنیز ها در دکوراسیون داخلی نقش مهمی دارند و فضا را زیبا جلوه می دهند.

سرویس بهداشتی

برای بازسازی سرویس ها و حمام تغییرات در کاشی و سرامیک دیوار و کف و همچنین عایق بندی سرویس و حمام کار اصلی است. استفاده از قیرگونی و ایزوگام عایق بندی معمول است که باعث عدم نفوذ رطوبت به طبقات و ساختمان های دیگر می شود.

شما می توانید در حمام از وسایل جدید مانند کابین ها و وان های مدرن نیز استفاده کنید. این وسایل علاوه بر اینکه حجم بسیار کمی دارند و فضای کوچکی را اشغال می کنند زیبایی خاصی را نیز به حمام می بخشند.

اتاق خواب

اتاق خواب ها و TV Room نیز مناطق دیگر منزل شما جهت بازسازی آپارتمان است. که با توجه به سن استفاده کنندگان از فضا کاملا متفاوت است. برای بازسازی اتاق کودک اقدامات متفاوت است با بازسازی اتاق خواب بزرگسالان یا اتاق کار ، توجه به نور و پوشش دیوارها بسیار مهم است.

تمامی موارد و نیاز های کارفرما در گروه رنویت ارک همزمان با جلسات همانگی اولیه با اعضای خانواده و یا گروه استفاده کننده از فضا در فضاهای اداری به نتیجه نهایی م یرسد. به طور کلی گروه رنویت ارک مطابق با سلیقه و نیاز کارفرما و تمامی استفاده کنندگان از فضا مناسب با استانداردها و ضوابط اقدام به مشاوره و طراحی می نماید .

X