اهمیت نقش و نگار فرش در طراحی داخلی چیست؟

فرش ها نقش مهمی در زیبایی و گرمی منزل شما دارند.در ادامه مطلب زیر با اهمیت نقش و نگار فرش در طراحی داخلی شما را آشنا میکنیم.

نقش فرش در خانه:

۱.ایجاد چشم‌انداز رنگی برای خوشامدگویی

ورودی خانه‌ها اغلب بی‌روح و دلگیر به نظر می‌رسند. بهترین راه برای سرزنده‌تر کردن پاگرد یا ورودی خانه، استفاده از فرش یا قالیچه‌ای مناسب است. یکی از دلایل لزوم استفاده از فرش در ورودی خانه، ایجاد مسیری بصری برای ساکنان و مهمانان، به سمت سالن اصلی است. می‌توانید در انتخاب فرشتان خلاقیت به خرج دهید و از رنگ‌ها یا طرح‌های متنوعی استفاده کنید. البته لازم است به ارتباط طرح و نقشه‌ این فرش با محیطی که به آن ختم می‌شود، توجه کنید. فرش مناسب، صمیمیت و زیبایی بیشتری به راهرو‌ها و پاگرد خانه می‌بخشد. هم‌جنس بودن فرش‌ها و پادری‌ها، راهی عالی برای ایجاد ظاهری یکپارچه در خانه است.

۲.مرتبط کردن فضا‌ها

اگر در محل ارتباط اتاق‌ها و یا اتاق‌هایی که بین آن‌ها در وجود ندارد و به راحتی به یکدیگر دید دارند، فرش مشابه به هم بیاندازید، بین آن‌ها ارتباطی بصری ایجاد خواهید کرد و خانه‌ای یکپارچه‌تر خواهید داشت. این راهکار برای خانه‌هایی که رنگ و دکوراسیونی خنثی و یا فضای مینیمالیستی دارند، کاربرد دارد.

۳.جذب صدا

اگر کف خانه‌ شما کاشی شده است، کفپوش‌های چوبی دارید یا در آپارتمان زندگی می‌کنید، فرش می‌تواند عایق خوبی دربرابر صدا، برای خانه‌ شما باشد.

۴.زینت‌بخشی به خانه

فرش‌ها به‌ نوبه‌ خود نوعی اثر هنری محسوب می‌شوند. پس اگر به فرش زیبایی برخوردید که در دکوراسیون لازمش نداشتید، می‌توانید آن را بخرید و به دیوار خانه‌تان آویزان کنید.

۵.تقویت سایر عناصر زیبایی‌شناختی خانه

در انتخاب فرش به سایر عناصر زیبایی‌شناختی خانه از جمله رنگ مبلمان توجه کنید. اگر فرش شما متناسب با شِمای کلی خانه‌تان باشد، -مثل فیروزه‌ای فرش که در کنار فیروزه‌ای مبلمان نشسته است،- زیبایی سایر اجزا را دوچندان می‌کند.

۶.تفکیک بخش‌های مختلف خانه

در خانه‌ای که بین بخش‌های مختلف آن‌ مرز مشخصی وجود ندارد، مبل‌ها در اتاق نشیمن جلوه‌ کمتری می‌یابند. برای رفع این مشکل، می‌توانید با استفاده از فرش مناسب تا حدی فضا‌های مختلف خانه را از هم تفکیک کنید. در چنین خانه‌هایی استفاده از فرش در اتاق نشیمن، جلوه‌ بیشتر به مبل‌ها نیز خواهد داد.

۷.نقش و نگارین کردن خانه

اگر می‌خواهید در دکوراسیون خانه کمی جسورانه‌تر عمل کنید و نقش‌ونگار بیشتری به آن ببخشید، انتخاب فرش می‌تواند راهی برای اعمال خلاقیت شما باشد. هنگام ورود به خانه، مواجهه با فرشی پرنقش‌ونگار احساس بهتری در اشخاص ایجاد می‌کند. همچنین از این راه می‌توانید طراوت بیشتری به محیط‌های خنثی ببخشید.

۸.برجسته کردن سبک خانه

فرش‌ها سبک چیدمان اتاق‌ها را برجسته‌تر می‌کنند. برای مثال فرشی که در تصویر مشاهده می‌کنید، سبک سنتی اتاق را تشدید کرده و عمق و گرمای بیشتری به آن بخشیده است. پس فرش مناسب، می‌تواند مکمل سایر اجزای خانه باشد.

۹.تزریق رنگ به فضا

حمام و سرویس بهداشتی، اغلب محیطی خنثی و عاری از رنگ است. بنابراین با انتخاب فرشی مناسب برای این فضا‌ها، علاوه‌ بر تزریق رنگ و زیبایی به آن‌ها، گرما، کارایی و راحتی آن‌ها را دوچندان کنید.

X